Επιασε την Λίβερπουλ στην κορυφή η Μάντσεστερ Γ., 2-1 την Άστον Βίλα (video)

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε 2-1 την Άστον Βίλα στο «Όλντ Τράφορντ» και έπιασε την Λίβερπουλ στην κορυφή της βαθμολογίας με 33 βαθμούς.

Η ομάδα του Σόλσκιερ ξεκίνησε δυναμικά και πίεσε από τα πρώτα λεπτά χάνοντας την πρώτη ευκαιρία στο 16′ με τον Φρεντ. Στο 37′ το πλασέ του Φερνάντες πέρασε άουτ, αλλά στο 40′ οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα. Ο Μπιζάκα έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Μαρσιάλ με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Η Άστον Βίλα μπήκε αποφασισμένη να φέρει το ματς στα ίσα στο δεύτερο ημίχρονο και τα κατάφερε στο 58′ με τον Γκρίλις να κάνει τη σέντρα και ο Τραορέ έκανε το 1-1.

Οι «κόκκινοι διάβολοι», όμως, δεν άργησαν να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα. Στο 60′ ο Λουίς ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Πογκμπά, ο διαιτητής έδωσε το πέναλτι μετά από χρήση του VAR και ο Φερνάντες εκτέλεσε εύστοχα, σημειώνοντας το 2-1 στο 62′.

Οι «χωριάτες» πίεσαν για την ισοφάριση και έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 83′ με την προσπάθεια του Μινγκς να φεύγει εκτός εστίας, ενώ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντε Χέα έδιωξε σωτήρια την κεφαλιά του Κας, κρατώντας τη νίκη για την ομάδα του.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Γουάν-Μπιζάκα, Μαγκουάιρ, Μπαϊγί, Σο, Πογκμπά, Φρεντ (90+4′ Τουανζέμπε), ΜακΤόμινεϊ (65′ Μάτιτς), Μπρούνο Φερνάντες (87′ Τζέιμς), Μαρσιάλ, Ράσφορντ

Άστον Βίλα: Μαρτίνες, Κας, Κονσά, Μινγκς, Τάργκετ, ΜακΓκιν, Λουίς, Τραορέ (79′ Ράμζεϊ), Γκρίλις, Ελ Γκαζί (84′ Ντέιβις), Γουότκινς.