Επίσημη… βελτιωμένη

Παρουσιάζοντας βελτιωμένο πρόσωπο σε σχέση με το κακό χθεσινό απέναντι στη Λιθουανία, αλλά απέναντι σε μια πιο αδύναμη ομάδα, όπως η Σλοβενία, η Εθνική επικράτησε 79-71 στο δεύτερο παιχνίδι της στο τουρνουά του Κάουνας.

Πιο κινητική στην επίθεση η ελληνική ομάδα, έλεγξε καλύτερα τα ριμπάουντ και δεν «πληγώθηκε» στη ρακέτα, αλλά και πάλι δεν έλειψαν τα «νεκρά» διαστήματα.

Εκτός δωδεκάδας έμειναν ο τιμωρημένος Καλάθης και οι Γιάνκοβιτς-Μπόγρης για λόγους τακτικής.

Η Εθνική ολοκληρώνει το τουρνουά του Κάουνας τη Δευτέρα κόντρα στη Νέα Ζηλανδία (17:15).

Το ματς

Ζήσης, Βασιλειάδης, Παπανικολάου, Πρίντεζης και Μπουρούσης άρχισαν το ματς για την Εθνική, ενώ οι δύο Ντράγκιτς με τους Ντόμεν Λόρμπεκ, Σλόκαρ και Ζούπαν επελέγησαν στον αντίποδα. Η Σλοβενία πέτυχε τους τέσσερις πρώτους πόντους του αγώνα, αλλά η ελληνική άμυνα την κράτησε ισάριθμα λεπτά μακριά από το καλάθι της και με ένα 13-0 με αιχμές Παπανικολάου, Πρίντεζη και Βασιλειάδη πήρε για τα καλά τα ηνία του αγώνα, ενώ έκλεισε το δεκάλεπτο στο +13 (25-12) με alley-hoop Σλούκα-Αντετοκούνμπο.

Η ελληνική ομάδα συνέχισε να έχει την υπεροχή φτάνοντας μέχρι και στο 28-14, με μοναδική «σκιά» τα πολλά λάθη, καθώς είχε ήδη οκτώ μετά από 15 αγωνιστικά λεπτά. Αυτά επέτρεψαν στην ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς από πόντους των Γκόραν Ντράγκιτς και Κλόμπουτσαρ να πλησιάσει στο -8 μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Με Ζήση, Σλούκα, Αντετοκούνμπο, Πρίντεζη και Μπουρούση μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική, αλλά δεν αναχαίτισε τη σλοβενική αντεπίθεση, που με τρίποντα του Λόρμπεκ έφερε τη διαφορά στο καλάθι (42-40). Σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη γύρισε διακόπτη και παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ με μαέστρο τον Σλούκα κι εκτελεστές Μπουρούση και Καϊμακόγλου ξέφυγε 57-44.

Ο πολύ ορεξάτος Παπανικολάου έφερε την Ελλάδα για πρώτη φορά στο +16, 65-49, στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Όμως η Εθνική άνοιξε πολύ το ρυθμό, ήταν επιπόλαιη και επέτρεψε στη Σλοβενία να πλησιάσει στους τέσσερις (75-71), με γκολ-φάουλ του Ζόραν Ντράγκιτς ενάμιση λεπτό πριν το τέλος. Ο Βασιλειάδης με δύο μεγάλα σουτ κι ο Αντετοκούνμπο με μια τάπα στον Μούριτς «καθάρισαν» το παιχνίδι για την Εθνική, που επικράτησε 79-71.

Δεκάλεπτα: 25-12, 38-30, 59-49, 79-71.

Ελλάδα (Κατσικάρης): Μπουρούσης 16, Ζήσης 1, Βασιλειάδης 13, Γλυνιαδάκης, Παπανικολάου 20, Σλούκας 2, Καϊμακόγλου 7, Βουγιούκας 4, Πρίντεζης 8, Μάντζαρης 3, Αθηναίου, Αντετοκούνμπο 5.

Σλοβενία (Ζντοβτς): Μπάλαζιτς 10, Σλόκαρ, Πρέπελιτς 8, Μούριτς 4, Μπλάζιτς, Ζούπαν, Γκόραν Ντράγκιτς 14, Ζόραν Ντράγκιτς 12, Λόρμπεκ 11, Κλόμπουτσαρ 8, Νίκολιτς, Όμιτς 4.