Επιστρέφει στην Ευρώπη ο Παναθηναϊκός πέρασε 1-2 απ’ το Καραϊσκάκη

Με γκολ των Παλάσιος και Σένκεφελντ ο αήττητος στα play offs Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα με 2-1 και από το «Γ. Καραϊσκάκης» και χρειάζεται δύο βαθμούς για να εξασφαλίσει το «ευρωπαϊκό» εισιτήριο.

Η αρμάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς το ήθελε περισσότερο κι έφθασε δίκαια στην κατάκτηση των τριών βαθμών. Στα 78 λεπτά που αγωνίστηκε ο Δημήτρης Κουρμπέλης ήταν ο καλύτερος παίκτης του ματς. Αγωνίστηκε στην τριάδα της άμυνας ως τρίτος στόπερ και ήταν αλάνθαστος. Λειτούργησε ως αρχηγός, όταν στο πρώτο ημίχρονο ο Αλεξανδρόπουλος πηγαίνοντας να χάσει τον έλεγχο, έχοντας ήδη κίτρινη, τον απομάκρυνε υπενθυμίζοντάς του ότι θα μπορούσε να αποβληθεί.

Οι Πειραιώτες μπορεί να είχαν υπερδιπλάσιες τελικές. αλλά οι πράσινοι ήταν πιο σοβαροί και αποτελεσματικοί. Το τριφύλλι έφτασε τους 58 βαθμούς και μείωσε στους δύο τη διαφορά από τον ΠΑΟΚ και τη δεύτερη θέση.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και πιέζοντας ψηλά προσπάθησε να δημιουργήσει προβλήματα στους φιλοξενούμενους. Στο 7’ οι Ερυθρόλευκοι απείλησαν με την κεφαλιά του Παπασταθόπουλου, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Οι Πειραιώτες είχαν μπει καλύτερα, αλλά οι Πράσινοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ. Στο 10’ με τον Παλάσιος.

Ο Αργεντινός απέφυγε τους αντιπάλους του και με διαγώνιο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε το 0-1 για την ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Παλάσιος απείλησε ξανά. Ο Αργεντινός βρέθηκε φάτσα με τον Βατσλίκ, σούταρε, αλλά ο Τσέχος τερματοφύλακας έπεσε και απέκρουσε εντυπωσιακά.

Μετά το αρχικό σοκ η ομάδα του Πειραιά προσπάθησε να αντιδράσει και να φτάσει στην ισοφάριση. Στο 18’ ο Ρόνι Λόπες σούταρε έξω από τη μεγάλη περιοχή, αλλά ο Μπρινιόλι μπλόκαρε. Δύο λεπτά αργότερα ο Αγκιμπού Καμαρά δοκίμασε το πόδι του, μετά την πάσα του Λαλά, αλλά και πάλι ο Μπρινιόλι μπλόκαρε. Στο 22’ ο Γιοβάνοβιτς έκανε αναγκαστική αλλαγή, βάζοντας τον Καρλίτος στη θέση του τραυματία Ιωαννίδη.

Στο 32’, 38’ και 45’ ο Ολυμπιακός είχε τρεις ακόμα ευκαιρίες για να ισοφαρίσει. Στην πρώτη περίπτωση το δυνατό σουτ που έκανε ο Γκάρι Ροντρίγκες έφυγε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων. Στη δεύτερη το φάουλ του Ρόνι Λόπες πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μπρινιόλι. Στην τρίτη ο Γκάρι Ροντρίγκες έκανε ωραία κίνηση και σούταρε διαγώνια, αλλά ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού έδιωξε σε κόρνερ

Πριν την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Πέδρο Μαρτίνς έκανε δύο αλλαγές, με τους Σισέ και Τικίνιο να παίρνουν τις θέσεις των Αβραάμ και Αγκιμπού Καμαρά. Ο Γιοβάνοβιτς από την άλλη, έβαλε στο ματς τον Ρούμπεν Πέρεθ αντί του Αλεξανδρόπουλου.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα αλλά οι προσπάθειές του έμεναν ανολοκλήρωτες. Αντίθετα ο Παναθηναϊκός που ήταν άριστα στημένος, έφθασε σε δεύτερο γκολ.

Στο 54’ ο Ρούμπεν Πέρεθ έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Σισέ και βγήκε κόρνερ. Μετά την εκτέλεση, ο Σένκενφελντ πήρε την κεφαλιά και έκανε το 0-2.

Μετά το δεύτερο γκολ ο Γιοβάνοβιτς έκανε διπλή αλλαγή, με τους Χατζηγιοβάνη και Βιτάλ αντί των Αϊτόρ και Παλάσιος, με τον Μαρτίνς να απαντάει με τον Βαλμπουενά στη θέση του Γκάρι Ροντρίγκες.

Στο 71’ ο Ολυμπιακός κατάφερε να μειώσει σε 1-2 με τον Τικίνιο. Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε το κόρνερ που είχαν κερδίσει οι Ερυθρόλευκοι και ο Βραζιλιάνος με το στήθος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπρινιόλι.

Εννέα λεπτά αργότερα ο Μαρτίνς έκανε δύο ακόμα αλλαγές, με τον Πορτογάλο να ρίχνει στον αγωνιστικό χώρο τους Μασούρα και Κανέ αντί των Ρόνι Λόπες και Εμβιλά. Στο 83’ ο Σισέ πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα δεν είχε δύναμη και ο Μπρινιόλι μπλόκαρε.

Ο Ρόι Ρεϊνσχρέιμπερ «σφύριξε» ένα ντέρμπι που είχε δυνατές μονομαχίες. Έδειξε οκτώ κίτρινες κάρτες, υπήρξαν στιγμές που θα μπορούσε να βγάλει και δεύτερη κίτρινη (Αβραάμ – Αλεξανδρόπουλος).

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Παπαδόπουλος (46’ Σισέ), Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά (79’ Κανέ), Μαντί Καμαρά, Λόπες (79’ Μασούρας), Αγκιμπού Καμαρά (46’ Τικίνιο), Ροντρίγκες (64’ Βαλμπουενά), Ελ Αραμπί.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Σάρλια, Σάντσες, Κουρμπέλης (78’ Χουάνκαρ), Αλεξανδρόπουλος (46’ Ρούμπεν Πέρεθ), Βιγιαφάνιες, Παλάσιος (63’ Βιτάλ), Ιωαννίδης (23’ Καρλίτος), Αϊτόρ (63’ Χατζηγιοβάνης).