Επιστροφή στις νίκες για τον Αστέρα 1-0 τον Ιωνικό στην Τρίπολη

Επιστροφή στις νίκες για τον Αστέρα Τρίπολης! Η ομάδα του Ηρακλή Μεταξά πήρε το δεύτερο της «τρίποντο» στη φετινή Super League 1, επικρατώντας με σκορ 1-0 του Ιωνικού με γκολ του, εξαιρετικού, Σίτο στο 18ο λεπτό της αναμέτρησης. Στην 9η θέση πλέον με 13 βαθμούς οι Αρκάδες, που πάνε με ηρεμία στη διακοπή του πρωταθλήματος, 14ος ο Ιωνικός που γνώρισε την 8η ήττα του στη σεζόν μετρώντας 7 βαθμούς.

To ματς ξεκίνησε με τον Ιωνικό να βρίσκει την ευκαιρία με τον Σεμπά να πλασάρει τον Παπαδόπουλο μετά από όμορφη πάσα του Άοσμαν, ωστόσο το σουτ έφυγε άουτ. Στο 3ο λεπτό ο Αστέρας πραγματοποίησε την πρώτη του επίσκεψη στα καρέ του Χουτεσιώτη, με την κεφαλιά του Σίτο να φεύγει άουτ.

Τρία λεπτά αργότερα ο Τιλίκα βγήκε από τα δεξιά, έκανε την σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, με τον επερχόμενο Τασουλή να σουτάρει άουτ. Ο τερματοφύλακας του Ιωνικού έδειξε τα αντακλαστικά του στο 8ο λεπτό αποκρούοντας το σουτ του Μπενίτο. Ο φορ του Αστέρα στο 12’ έχασε ακόμη μια ευκαιρία με το σουτ του να φεύγει άουτ. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν με τον Καρμόνα να σεντράρει και τον Μπενίτο να βλέπει για ακόμη και φορά τον Χουτεσιώτη να του λέει «όχι».

Η υπεροχή του Αστέρα βρήκε αντίκρισμα στο 18’. Ο Τιλίκα με μια από τις επελάσεις του από τα δεξιά, σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι, ο Μύγας πήγε να διώξει και ο Σίτο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο ρυθμός έπεσε και στο 27’ το ματς διακόπηκε προσωρινά καθώς ο βοηθός κύριος Διαμάντης αντιμετώπισε πρόβλημα με την ενδοεπικοινωνία. Με την επανέναρξη, το παιχνίδι μεταφέρθηκε στο κέντρο με δυνατές μονομαχίες. Στο 44’ ο Λοβέρα πήρε την μπάλα, πέρασε τρεις παίκτες του Αστέρα, μπήκε στην περιοχή όμως ο Καρμόνα έκανε την προβολή και σταμάτησε τον Μεξικανό.

Στην επανάληψη ο Σεμπά άνοιξε τον χορό τον ευκαιριών στο 48’ όμως το σουτ του έφυγε λίγο άουτ. Η πίεση από την ομάδα της Νίκαιας συνεχίστηκε και στο 55’ ο Μύγας με χαμηλό σουτ απείλησε τον Παπαδόπουλο ο οποίος μπλόκαρε.

Στο 58’ ο Αστέρας αναπτύχθηκε όμορφα από τα δεξιά, με τον Τιλίκα να σεντράρει στο δεύτερο δοκάρι και τον Μπενίτο να σκοράρει. Ωστόσο, μετά από ολιγόλεπτη εξέταση στο VAR αποδείχθηκε ότι ο Ισπανός ήταν για χιλιοστά εκτεθειμένος με το τέρμα ακυρώθηκε.

Το γκολ αυτό μετέτρεψε το ματς σε αρκετά πιο σκληρό, με τις κίτρινες κάρτες να διαδέχονται η μια την άλλη. Η καλύτερη στιγμή του ματς στο δεύτερο ημίχρονο ανήκε στον Ιωνικό. Ο Σεμπά υποδέχθηκε με αριστοτεχνικό τρόπο την μπάλα περνώντας τον Ιγκλέσιας, πέρασε κάθετα στον Μάντζη που έκανε κακό πλασέ και έστειλε τη μπάλα άουτ στο 70’.

Τα λεπτά κυλούσαν ομαλά και ο Αστέρας έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία με τον Τιλίκα, να πλασάρει στο ένα μέτρο τον Χουτεσιώτη, με τον τερματοφύλακα του Ιωνικού, να αποκρούει ενστικτωδώς.

O Κωνσταντίνος Πιερράκης δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα. Όταν χρειάστηκε να συνεννοηθεί με τον κύριο Κάτοικο στο VAR για το γκολ του Μπενίτο που ακυρώθηκε έπραξε ορθά.

Αστέρας Τρίπολης (Ηρακλής Μεταξάς): Παπαδόπουλος – Καρμόνα, Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς Τασουλής – Ιγκλέσιας(77’ Ντομίνγκες) Μουνάφο, Κρέσπι (85’ Άλβαρες), Σίτο (85’ Μπερτόγλιο)- Τιλίκα, Μπενίτο (70’ Μπαράλες)

Iωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης-Μύγας, Σάκιτς (76’ Ελευθεριάδης), Ρομαό, Σόουζα- Τσίμπσαχ, Φαντιγκά- Λοβέρα, Σεμπά, Άοσμαν (81’ Ιωαννίδης)- Μάντζης