Επιτέλους νίκη για την εθνική 2-1 τη Βοσνία

Επιτέλους νίκη για την εθνική μας ομάδα. Η γαλανόλευκη χωρίς άγχος μετά τον αποκλεισμό της από τα τελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, φόρεσε τα καλά της και λύγισε 2-1 τη Βοσνία στο Ολυμπιακό στάδιο της Αθήνας, πέρα για πέρα δίκαια, αφήνοντας υποσχέσεις για το μέλλον.

Μπορεί το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να χρειάστηκε ένα αυτογκόλ από τον Κοβάσεβιτς λίγο πριν το τέλος για να φθάσει στην επικράτηση, αλλά αυτό που έχει ακόμη μεγαλύτερη σημασία είναι η διάθεση, το πάθος και η αποφασιστικότητα των παικτών. Ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο οι Έλληνες παίκτες έπαιξαν στο μισό γήπεδο τους αντιπάλους τους και δημιούργησαν σωρεία ευκαιριών, δύο από τις οποίες κατέληξαν σε δοκάρια. Συνολικά η εθνική μας είχε 25 τελικές έναντι μόλις 5 της Βοσνίας και χειροκροτήθηκε από τους 1.000 φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο.

Από το σημερινό παιχνίδι μεγάλη κερδισμένη ήταν η Φινλανδία που δεν χάνει με …τίποτα την πρόκριση για πρώτη φορά στην ιστορία της σε τελική φάση μιας μεγάλης διοργάνωσης. Η γαλανόλευκη πήρε… μαζί της τη Βοσνία που με βάση την εικόνα της δεν άξιζε να περιληφθεί στην αφρόκρεμα της Ευρώπης.

Ο Τζον Φαν’τ Σιπ επέλεξε να παρατάξει την Εθνική με σύστημα 4-2-3-1 και τον Σταφυλίδη σε ρόλο σέντερ μπακ. Για την κορυφή της επίθεσης επέλεξε τον Παυλίδη που τον δικαίωσε πετυχαίνοντας ένα πολύ όμορφο τέρμα. Καλά «έδεσε» και το δίδυμο στα χαφ αποτελούμενο από Κουρμπέλη και Γαλανόπουλο με τον παίκτη της ΑΕΚ σε λίγο πιο δημιουργικό ρόλο. Όσο για τον Τάσο Μπακασέτα, που έπαιξε για δεύτερο σερί ματς σε θέση που του ταιριάζει, δικαίωσε τον προπονητή του που τον εμπιστεύθηκε.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς για τη Βοσνία στο 12΄ με τον Γκότζακ να κάνει το σουτ μετά από λανθασμένη έξοδο του Πασχαλάκη και τον Χατζηδιάκο να σώζει πάνω στη γραμμή πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα.

Μετά από ασίστ του Μάνταλου στο 30΄, ο Παυλίδης έκανε ωραία ντρίμπλα στον προσωπικό του αντίπαλο και με όμορφο πλασέ με το δεξί έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0!

Τρία λεπτά αργότερα η εθνική είχε ευκαιρία με τον Μπακασέτα να κάνει πολύ ωραία ατομική ενέργεια, να πασάρει στον Μπακάκη που σούταρε αλλά έδιωξε ο Σέχιτς.

Η Βοσνία ισοφάρισε στο 35΄ όταν ο Γκότζακ μετά από γύρισμα από αριστερά πλάσαρε σωστά στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Πασχαλάκη.

Το δεύτερο ημίχρονο ανήκει ολοκληρωτικά στην Ελλάδα. Στο 58΄ ο Σέχιτς έβγαλε το σουτ του Μάνταλου, ενώ δύο λεπτά μετά ο Μασούρας από πολύ καλή θέση σημαδεύει το κάθετο δοκάρι του Σέχιτς λίγα μόνο δευτερόλεπτα αφού πέρασε στο ματς. Δεύτερο δοκάρι για την Εθνική μας ομάδα στο 73΄ με τον Σταφυλίδη να κάνει το σουτ από μεγάλη απόσταση αλλά να στέκεται άτυχος.

Στο 88΄ μετά από σέντρα του Φετφατζίδη, ο Κοβάσεβιτς στέλνει άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και γράφει το 2-1 για την Ελλάδα.

Ελλάδα (Φαν’τ Σιπ): Πασχαλάκης – Μπακάκης, Χατζηδιάκος, Σταφυλίδης, Γιαννούλης – Κουρμπέλης, Γαλανόπουλος – Λημνιός (83’ Φετφατζίδης), Μπακασέτας, Μάνταλος (60’ Μασούρας) – Παυλίδης (70’ Κουλούρης).

Βοσνία (Προσινέτσκι): Σέχιτς, Μπίτσακτσιτς, Κβρζιτς, Σάριτς (63’ Ντούλιεβιτς), Κοβάσεβιτς, Τσίμιροτ (46’ Γιάγιαλο), Πιάνιτς, Κολάσινατς, Χόντζιτς (71’ Μπάιτς), Χαΐροβιτς, Γκόγιακ.