Επιτέλους νίκη για τον Άρη 65-54 τον Ήφαιστο Λήμνου

Επιστροφή στις νίκες, μετά από έξι συνεχόμενες ήττες για τον Άρη, που επικράτησε 65-54 του Ήφαιστο Λήμνου στο «Nick Galis Hall» και ξεκόλλησε από τον πάτο της βαθμολογίας της Basket League.

Ο Ήφαιστος Λήμνου ήταν η πρώτη ομάδα που έχασε στο Αλεξάνδρειο. Οι «κίτρινοι» ήταν αποφασισμένοι για την νίκη και αυτό φάνηκε από το πρώτο λεπτά, είχαν τον έλεγχο σε επίθεση και άμυνα, διατήρησαν την ψυχραιμία τους παρά την αντεπίθεση του Ηφαίστου, προηγήθηκαν ακόμα και με 19 πόντους, πριν το τελικό 65-54.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Άρης έδειξε την ίδια σοβαρότητα, πάθος, σταθερότητα, επιθετικό και αμυντικό προσανατολισμό όπως και στα δύο προηγούμενα παιχνίδια του, με Χολαργό και Κύμη, όταν και εξασφάλισε μία σημαντική διαφορά.

Οι «κίτρινοι» επέλεξαν να επιτεθούν με… αιχμή του δόρατος τον ΜακΓκί ο οποίος δημιούργησε πολλά προβλήματα στον Ήφαιστο. Οι φιλοξενούμενοι όσο είχαν πόντους από τον Γκότσερ έμειναν μέσα στο παιχνίδι, κάτι που ίσχυε μόνο για την πρώτη περίοδο. Ο Άρης μπόρεσε από το πρώτο δεκάλεπτο να… χτίσει μία διαφορά ασφαλείας, προηγούμενος με 26-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «κίτρινοι» κυριάρχησαν απόλυτα, κυρίως μέσα της άμυνας τους, πιέζοντας τον αντίπαλο σε όλο το γήπεδο. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα τα 13 λάθη του Ηφαίστου και τα 9 κλεψίματα του Άρη, ο οποίος είχε ένα επιμέρους σκορ 16-6 στο συγκεκριμένο χρονικό σημείο. Η διαφορά έφτασε στους 16 πόντους (42-26) και απλά το ερώτημα ήταν αν θα κρατούσε ο Άρης αυτή την διαφορά, κάτι που δεν έπραξε κόντρα σε Χολαργό και Κύμη.  Όμως οι «κίτρινοι» δεν έκαναν τα ίδια λάθη, παρότι ο Ήφαιστος μείωσε σε 48-39, αντέδρασαν και παρέμειναν συγκεντρωμένοι για να διατηρήσουν μία διαφορά ασφαλείας άνω των δέκα πόντων ως το τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 42-26, 56-43, 65-54

AΡΗΣ (Καστρίτης): Φλιώνης 6 , Μποχωρίδης 4 (3 ασίστ), ΜακΓκι 11 (10 ριμπάουντ), Μπελ 16 (2/7 τρίποντα), Χαρις 6, Σλαφτσάκης 6 , Βεργίνης, Τολιόπουλος, Τζόουνς 4,  Νταλό 4 (1) , Κάιζερ 8 (6 ριμπάουντ)

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ (Μανωλόπουλος): Μούρτος 5 (1), Διαμαντάκος, Γκότσερ 16 (4/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπρέιζελτον  6, Φρεϊμάνις 11 (2), Μανωλόπουλος, Σταματης, Χαριτόπουλος 2, Γόντκας, Έβανς 8 (11 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 6 λάθη), Γουίγκινς, Σμιθ 6.