Επιτέλους νίκη για τον Ολυμπιακό 2-0 τον ΠΑΣ με Βαλμπουενά-Ραντζέλοβιτς

Την πρώτη του νίκη στη σεζόν πανηγύρισε ο Ολυμπιακός στο Καραϊσκάκη, για την 1η αγωνιστική της Super League. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 2-0 του ΠΑΣ Γιάννινα χάρη σε γκολ του -κορυφαίου- Ματιέ Βαλμπουενά (57′) και του Λάζαρ Ραντζέλοβιτς (74′) και ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στο νέο πρωτάθλημα.

Βελτιωμένη η ομάδα του Κάρλος Κορμπεράν, παρά τις 8 αλλαγές του Ισπανού τεχνικού στο αρχικό σχήμα σε σχέση με το ματς της Κύπρου την Πέμπτη, είχε τουλάχιστον 3 ακόμη κλασικές ευκαιρίες για περισσότερα γκολ, κυρίως στο ξεκίνημα του αγώνα. Γενικά οι Πειραιώτες κυριάρχησαν και είχαν τον έλεγχο σε όλο το ματς, με τον ΠΑΣ να απειλεί ελάχιστα την εστία του Βατσλίκ. Από τη στιγμή που ήρθε το γκολ του Γάλλου στο 57ο λεπτό, στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έκαναν και συντήρηση δυνάμεων ενόψει της ρεβάνς της Πέμπτης για τα play-offs του Europa League. Το παιχνίδι ουσιαστικά τελείωσε στο 74′ όταν ήρθε και το δεύτερο γκολ από τον Σέρβο εξτρέμ, μετά από πολύ ωραίο ομαδικό συνδυασμό. Καλή εμφάνιση από Ντε Λα Φουέντε και Άβιλα, έδωσαν πνοή στην επίθεση Εμβιλά και Ελ Αραμπί όταν μπήκαν στο ματς στην επανάληψη.

Ο Ολυμπιακός μόλις στο 4′ έχασε τεράστια ευκαιρία. Mετά από κεφαλιά του Ραντζέλοβιτς και πίεση του Αγκιμπού, η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι του ΠΑΣ! Δύο λεπτά αργότερα, οι Γιαννιώτες καρδιοχτύπησαν πάλι, αφού η κεφαλιά του Χασάν σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Πριόρ, με τον Αγκιμπού στη συνέχεια να μην βρίσκει στόχο με σουτ. Στο 8′ ο Γάλλος τερματοφύλακας κράτησε όρθια την ομάδα του, αφού είπε «όχι» σε κεφαλιά του Σισέ. Στο 11′ ο Κούτρης βρέθηκε ολομόναχος στο δεύτερο δοκάρι σε πλεονεκτική θέση, όμως το σουτ του δεν πήγε στα δίχτυα!
Όσο περνούσε η ώρα οι Ηπειρώτες κέρδιζαν κάποια μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, με τον Βατσλίκ να διώχνει με τα πόδια σουτ του δραστήριου Κόντε. Το ματς όμως διακόπηκε για αρκετά λεπτά, όταν Χασάν και Παντελάκης χτύπησαν κεφάλι με κεφάλι, με τον αμυντικό των φιλοξενουμένων να αποχωρεί με φορείο και να γίνεται αναγκαστική αλλαγή στο 35′. Ο Ολυμπιακός είχε ναι μεν τον έλεγχο όμως η ομάδα του Στάικου κέρδιζε μέτρα στο γήπεδο και έτσι στο 45′, μετά από ένα μπέρδεμα, ο Μανωλάς έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Βατσλίκ, πριν σωστά ακυρωθεί η φάση ως οφσάιντ.
Ο Αγκιμπού με φαλτσαριστό σουτ απείλησε με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους τον ΠΑΣ, με τον Ντε λα Φουέντε να «χορεύει» στο 54’ την άμυνα των φιλοξενούμενων και να κερδίζει ένα κόρνερ. Οι «ερυθρόλευκοι» το έψαχναν με… μανία και τελικά το βρήκαν στο 57’! Μετά από σέντρα «διαβήτη» του Άβιλα, ο Βαλμπουενά πετάχτηκε στην καρδιά της αντίπαλης περιοχής και καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Πριόρ για το 1-0. Οι Ηπειρώτες πήραν μέτρα στο γήπεδο και αν δεν ήταν ο Σισέ στο 68’ να βοηθήσει τον Βατσλίκ να μπλοκάρει, η ομάδα του Κορμπεράν ίσως είχε πρόβλημα.
Τα πράγματα απλοποιήθηκαν για τον Ολυμπιακό στο 74’! Μετά από εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας, ο Ελ Αραμπί έδωσε στον Μασούρα, αυτός βρήκε τον Ραντζέλοβιτς μέσα στην περιοχή, με τον Σέρβο να εκτελεί τον Γάλλο γκολκίπερ από το ύψος του πέναλτι για το 2-0.
Διαιτητής: Μανούχος (Αργολίδας)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Βατσλίκ, Μανωλάς (79′ Μπα), Σισέ, Ανδρούτσος (46′ Άβιλα), Κούτρης, Αγκιμπού Καμαρά, Μπουχαλάκης, Βαλμπουενά, Ραντζέλοβιτς, Ντε Λα Φουέντε (64′ Μασούρας), Χασάν (54′ Αραμπί)

ΠΑΣ: Πρίορ, Σόρια, Εραμούσπε, Παντελάκης (35′ Μπαγκαλιάνης), Κιάκος, Καραχάλιος, Μπιλμπάο, Λιάσος (79′ Ριένστρα), Μορέιρα (Τζίμας 61′), Λώλης (61′ Παμλίδης), Κόντε (78′ Σταματελόπουλος)