«Έσωσε» τον βαθμό ο ΟΦΗ 1-1 με τον Παναιτωλικό

Παρά την απογοητευτική εικόνα που είχε στο παιχνίδι ο ΟΦΗ κατάφερε να «σώσει» τον βαθμό της ισοπαλίας στο παιχνίδι με τον Παναιτωλικό στο Ηράκλειο.

Το σκορ άνοιξε για τους φιλοξενούμενους στις καθυστερήσεις. Ο Ματσόλα έβγαλε πέφτοντας- τη σέντρα, η μπάλα βρήκε το χέρι του Βούρου και ο διαιτητής -με τη βοήθεια του VAR– έδωσε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα (0-1) ο Μάζουρεκ.

Στην επανάληψη, ο ΟΦΗ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1όταν ο Βαζ «έκοψε» μέσα στην περιοχή, ο Φιγκερέιδο άφησε έξυπνα για τον επερχόμενο Νέιρα που με ωραίο συρτό σουτ έστειλε την μπάλα (60΄)στα δίχτυα.

Να σημειωθεί ότι, ενόψει και του ευρωπαϊκού αγώνα που ακολουθεί με τον Απόλλωνα Λεμεσού, ο ΟΦΗ έχασε τον Ρικάρντο Βαζ, που αποχώρησε τραυματίας. Μάλιστα, ο Πορτογάλος μέσος ξέσπασε στον πάγκο, δείχνοντας την απογοήτευσή του για την ατυχία που του «χτύπησε την πόρτα».

ΟΦΗ (Σίμος): Βάτερμαν, Μαρινάκης, Βούρος (74′ Οουές), Κοροβέσης, Γιαννούλης, Βαζ, Στάικος, Σακόρ (53′ Νέιρα), Ναμπί (53′ Μεγιάδο), Φιγκεϊρέδο (75′ Γκαργκαλατζίδης), Σαρδινέρο.

Παναιτωλικός (Χάβος): Κνετ, Τζανακάκης (73′), Βάντερσον, Καρασαλίδης, Κωνσταντόπουλος, Λιάβας, Τσιγγάρας (86′ Ταχάρ), Ντάλσιο, Μάζουρεκ (86′ Μεντόζα), Ντίας, Ματσόλα (81΄ Βέργος).