Έσπασε τα δοκάρια(3) ο ΟΦΗ κι έμεινε στο 0-0 με τον Απόλλωνα Σμύρνης

Ο προτελευταίος ΟΦΗ είχε τρία δοκάρια, έχασε ευκαιρίες, αλλά δε μπόρεσε να σκοράρει εναντίον του ουραγού Απόλλωνα, με το 0-0 να κάνει ακόμα πιο δύσκολη την υπόθεση παραμονή στη Super League.

Tο τελικό αποτέλεσμα αποτελεί… μαγική εικόνα, βάση της εικόνας του αγώνα.

Οι Κρητικοί είχαν τις περισσότερες ευκαιρίες, είδαν το αριστερό δοκάρι της εστίας του Χουάντερσον να σταματάει τον Βαζ στο 29’, το δεξί τον Φερέιρα στην ίδια φάση και το… οριζόντιο τον Νέιρα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, αλλά έμειναν… άσφαιροι!

Ο ΟΦΗ προσπαθούσε, αλλά ο Χούαντερσον είχε τουλάχιστον επτά καίριες αποκρούσεις στον αγώνα και ήταν ο βασικός λόγος που ο Απόλλων κατάφερε να πάρει ακόμα έναν βαθμό και κυρίως ο βασικός λόγος που οι Κρητικοί δεν πήραν τους τρεις βαθμούς.

Ο Λευτέρης Βελέντζας έκανε δεύτερο ντεμπούτο με τον Απόλλωνα Αθηνών, μετά από το ματς του πρώτου γύρου κόντρα στον Λεβαδειακό, και η αλήθεια είναι πως παρουσίασε μια ομάδα με όρεξη, κίνητρο και διάθεση να παίξει ποδόσφαιρο. Διόρθωσε το κενό στη μεσαία του γραμμή στο ημίχρονο, έψαξε με τις αλλαγές του τη νίκη στο παιχνίδι, όμως ο Απόλλων έχει δεδομένο πρόβλημα στο γκολ και δεν το έλυσε ούτε σε αυτό το παιχνίδι.

Πλέον, οι ελπίδες του ΟΦΗ για παραμονή στη «μεγάλη» κατηγορία και τη νέα σεζόν μειώθηκαν αισθητά, αφού παρέμεινε προτελευταίος στη βαθμολογία, έχοντας 19 πόντους, κι όλα θα κριθούν την επόμενη αγωνιστική κόντρα στον Λεβαδειακό, στο Ηράκλειο…

Ακριβοδίκαιος ο Κωνσταντίνος Κοτσάνης (Δράμας).
Απόλλων Σμύρνης (4-2-3-1): Χουάντερσον, Οριουέλα, Στάθης, Γαρουφαλιάς (46’ Ντούρσο), Κύργιας, Βαφέας, Βάρκας (56΄ Αγρόδημος), Κοντοές, Μπεντινέλι, Ελ Χέλβε, Ναζλίδης (78’ Ακότα).

ΟΦΗ (4-4-2): Σωτηρίου, Μιχόγεβιτς, Γιαννούλης, Μπράουν (80’ Παπαστεριανός), Κοροβέσης, Μεγιάδο, Σακόρ, Βαζ (60’ Ντίνας), Νέιρα, Φερέιρα, Πάρσον (46’ Γιακουμάκης).