Εθνικά «πολυβόλα»

Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ η Εθνική Ελλάδος νίκησε εύκολα τη Νέα Ζηλανδία 95-65 κι έκλεισε με ιδανικό τρόπο το τουρνουά στο Κάουνας.

Αυτή ήταν η δεύτερη διαδοχική νίκη του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος και η τρίτη σε έξι φιλικά προετοιμασίας μέχρι τώρα. Το συγκρότημα του Φώτη Κατσικάρη φαίνεται ότι βρίσκει ρυθμό ειδικά στην επίθεση, καθώς σκόραρε για πρώτη φορά φέτος περισσότερους από ενενήντα πόντους και μάλιστα η παραγωγικότητα θα μπορούσε να ήταν ακόμα μεγαλύτερη αν οι διεθνείς δεν χαλάρωναν στην τελευταία περίοδο. Επιπλέον η Ελλάδα έδειξε ότι έχει μπόλικο επιθετικό ταλέντο και δεν θα στηριχτεί υποχρεωτικά μόνο στην άμυνά της.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Νεοζηλανδοί βρίσκοντας μεγάλα σουτ από την περιφέρεια κατόρθωσαν να μείνουν κοντά στο σκορ με τον Μπουρούση να γράφει το 50-48 με τρίποντο ακριβώς στη λήξη του δεύτερου δεκαλέπτου.

Η τρίτη περίοδος όμως έμελλε να είναι και η καλύτερη για την εθνική ομάδα. Οι διεθνείς πάτησαν… γκάζι, έκλεψαν μπάλες, έτρεξαν στον αιφνιδιασμό και με επιμέρους σκορ 28-11 ξέφυγαν με 78-59 κι έβαλαν τέλος στις όποιες ελπίδες των Νεοζηλανδών για ένα καλό αποτέλεσμα.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με την Ελλάδα να χαλαρώνει και να φτάνει στην τελική επικράτηση με διαφορά τριάντα πόντων (95-65).

Αξίζει να σημειωθεί ότι η ομάδα από την Ωκεανία δεν πέτυχε νίκη στο τουρνουά του Κάουνας, αλλά μέχρι σήμερα (18/8) δεν είχε γίνει «σάκος του μποξ» καθώς είχε ηττηθεί με έξι πόντους τόσο από τη Σλοβενία (80-74) όσο και από τους διοργανωτές Λιθουανούς (85-79).

Δεκάλεπτα: 26-23, 50-48, 78-59, 95-65.

Ελλάδα (Κατσικάρης): Μπουρούσης 15, Ζήσης 14, Βασιλειάδης 9, Γλυνιαδάκης 6, Παπανικολάου 12, Σλούκας 5, Καϊμακόγλου 7, Γιάνκοβιτς 3, Βουγιούκας 9, Πρίντεζης 10, Μάντζαρης, Αντετοκούνμπο 3.