Έτοιμη για τη δεύτερη θέση στον κόσμο η Μαρία Σάκκαρη

Νωρίς-νωρίς είδε τον δρόμο της εξόδου από το Roland Garros η Μπάρμπορα Κρεϊτσίκοβα.

Τρεις μήνες μετά από το τελευταίο της επίσημο ματς, η Νο2 στον κόσμο Μπαρμπόρα Κρεϊτσίκοβα γνώρισε σοκαριστική ήττα στην πρεμιέρα της στο Roland Garros!

Η κάτοχος του τίτλου βρέθηκε να κερδίζει με 1-6, 0-2 σε ένα φαινομενικά εύκολο ματς, όμως είδε την κατάσταση να αλλάζει στα μισά του 2ου σετ απέναντι στην Ντιάν Παρί (Νο97), η οποία ανέτρεψε το σκορ και έφτασε σε μια μεγαλειώδη νίκη με 1-6, 6-2, 6-3 σε 2 ώρες και 8 λεπτά.

Ο αποκλεισμός της Τσέχας είναι… ευχάριστη είδηση για τη Μαρία Σάκκαρη, αφενός γιατί έφυγε από τον δρόμο της προς τον τελικό μια δύσκολη αντίπαλος και αφετέρου επειδή, ανάλογα με την πορεία που θα κάνει στη διοργάνωση,έχει την ευκαιρία να σκαρφαλώσει ως τη δεύτερη θέση της κατάταξης. Με την ήττα αυτή, η Κρεϊτσίκοβα θα χάσει τουλάχιστον δέκα θέσεις στην παγκόσμια κατάταξη και θα βρεθεί εκτός Τop-10 μετά την ολοκλήρωση του Γαλλικού Όπεν. Στην κορυφή παραμένει πάντα η Ίγκα Σβίατεκ από την Πολωνία στα 20 της χρόνια.

Αυτή ήταν μόλις η 2η νίκη σε Grand Slam για την Γαλλίδα και η σημαντικότερη στην καριέρα της. Μάλιστα, έγινε η τενίστρια με την χαμηλότερη βαθμολογικά θέση που κερδίζει το Νο2 του ταμπλό, από το 2011. H 19χρονη θα αντιμετωπίσει την Μαρία Οσόριο Σεράνο (Νο66) στον 2ο γύρο του Roland Garros.

Αυτή δεν ήταν η μόνη έκπληξη που έχει συμβεί ως τώρα στο Παρίσι, αφού πολύ νωρίς αποκλείστηκαν και οι Οσάκα, Γιαμπέρ και Μουγκουρούθα.