Eureoleague: Μίλησαν και οι …μουγγοί

Ο ένας «έστηνε» τον άλλον στα χθεσινά παιχνίδια της Euroleague για να πάρει καλύτερη θέση στο πλασάρισμα ή να αποφύγει κάποιον αντίπαλο στα πλέι οφ ή για άλλους λόγους που στην διοργανώτρια θα πρέπει να εξετάσουν αν θέλουν να λένε ότι έχουν μια αξιόπιστη διοργάνωση.

Ο στήσας του στήσαντος ή αν προτιμάτε…μίλησαν και οι μουγγοί με  όσα συνέβησαν στα παιχνίδια της Ρεάλ και της Εφές, να αποτελούν κηλίδα για τη διοργάνωση.

Η Ρεάλ Μαδρίτης υποδέχθηκε την Μπάγερν .. Με νίκη «κλείδωνε» τη 2η θέση και θα αντιμετώπιζε τη Μονακό στα νοκ άουτ παιχνίδια της Euroleague. Το παιχνίδι, υγιεινός περίπατος  για τρία δεκάλεπτα και η διαφορά σε επίπεδα +20 πόντων σταθερά υπέρ των Ισπανών (54-34-, 56-36, 61-41).  Σε 10 λεπτά στην 4η περίοδο, η Ρεάλ από το +16, βρέθηκε να χάνει το παιχνίδι με τρομερή άνεση και σκορ 88-97. Με το επί μέρους σκορ της περιόδου να είναι 13-38 υπέρ των Βαυαρών….

Μόλις η Αναντολού Εφές είδε τη συνέβαινε στη Μαδρίτη και πως η Ρεάλ έχασε στο τέλος, άρα θα την έβρισκε στον δρόμο της στα νοκ άουτ παιχνίδια, με μειονέκτημα έδρας, ξαφνικά… έχασε από τον αδιάφορο και αποκλεισμένο Αστέρα! Ακριβώς 3’53» πριν τη λήξη το αγώνα, ο Μπράιαντ Ντάνστον κάνει το 82-77 υπέρ της ομάδας του, αλλά μέσα σε 3,5 λεπτά ο αποκλεισμένος Ερυθρός Αστέρας έκανε σερί 16-3, η τουρκική ομάδα σκόραρε μόνο με βολές (και κάποιες τις έχασε κιόλας ο Λάρκιν του 95%) και έτσι φτάσαμε στο τελικό 93-85…

Ο Ολυμπιακός βγήκε δίκαια δεύτερος. Τα παιχνίδια των άλλων δεν τον αφορούν. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν έψαξαν να βρουν αντίπαλο και  έπεσαν σε μία από τις πιο φορμαρισμένες, αν όχι την πιο φορμαρισμένη ομάδα της Ευρώπης, τη Μονακό.

Άλλοι θα ήθελαν να αποφύγουν τον Ολυμπιακό. Όχι, ο Ολυμπιακός αυτούς…