EURO 2020: Η κλήρωση και οι όμιλοι

Δίχως ακόμη να έχει συμπληρωθεί το παζλ των 24 ομάδων που θα συμμετάσχουν στο EURO 2020, μιας και απομένουν οι τέσσερις τελευταίες που θα προκύψουν μέσα από τα play offs του Nations League (οι ημιτελικοί 26.3.2020 και οι τελικοί 31.3.2020), απόψε (19:00) θα γίνει στο Βουκουρέστι η κλήρωση των έξι ομίλων της τελικής φάσης του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Οι 20 χώρες που προκρίθηκαν από την προκριματική φάση:

Αυστρία, Βέλγιο (πρώτη θέση), Κροατία (πρώτη),  Ουαλία, Τσεχία, Δανία, Αγγλία, Φινλανδία (πρώτη φορά σε EURO), Γαλλία (πρώτη), Γερμανία, Ιταλία (πρώτη), Ολλανδία, Πολωνία (πρώτη), Πορτογαλία, Ρωσία, Ισπανία (πρώτη), Σουηδία, Ελβετία (πρώτη), Τουρκία και Ουκρανία (πρώτη).

Τα γκρουπ δυναμικότητας για την κλήρωση:
1ο γκρουπ: Βέλγιο, Ιταλία(οικοδέσποινα), Αγγλία (οικοδέσποινα), Γερμανία (οικοδέσποινα), Ισπανία (οικοδέσποινα), Ουκρανία
2ο γκρουπ: Γαλλία, Πολωνία, Ελβετία, Κροατία, Ολλανδία (οικοδέσποινα), Ρωσία (οικοδέσποινα)
3ο γκρουπ: Πορτογαλία, Τουρκία, Δανία (οικοδέσποινα), Αυστρία, Σουηδία, Τσεχία
4ο γκρουπ: Ουαλία, Φινλανδία, και οι τέσσερις που θα προκύψουν από το Nations League.

Οι πιθανοί όμιλοι (σύμφωνα με την ιστοσελίδα της UEFA)
1ος όμιλος (Ρώμη, Μπακού)
Ιταλία
Γαλλία/Πολωνία/Ελβετία/Κροατία
Πορτογαλία/Τουρκία/Αυστρία/Σουηδία/ Τσεχία
Φινλανδία/Ουαλία

2ος όμιλος (Αγία Πετρούπολη, Κοπεγχάγη)
Βέλγιο
Ρωσία
Δανία
Φινλανδία/Ουαλία

3ος όμιλος (Άμστερνταμ, Βουκουρέστι)
Ουκρανία
Ολλανδία
Πορτογαλία/Τουρκία/Αυστρία/Σουηδία/Τσεχία
Νικητής από 1ο και 4ο γκρουπ του Nations League*

4ος όμιλος (Λονδίνο, Γλασκώβη)
Αγγλία
Γαλλία/Πολωνία/Ελβετία/Κροατία
Πορτογαλία/Τουρκία/Αυστρία/Σουηδία/Τσεχία
Νικητής από 3ο γκρουπ του Nations League

5ος όμιλος Μπιλμπάο, Δουβλίνο)
Ισπανία
Γαλλία/Πολωνία/Ελβετία/Κροατία
Πορτογαλία/Τουρκία/Αυστρία/Σουηδία/Τσέχια
Νικητής από 2ο γκρουπ του Nations League

6oς όμιλος (Μόναχο, Βουδαπέστη)
Γερμανία
Γαλλία/Πολωνία/Ελβετία/Κροατία
Πορτογαλία/Τουρκία/Αυστρία/Σουηδία/Τσεχία
Νικητής από 1ο και 4ο γκρουπ του Nations League*

Διαβάστε επίσης