EURO 2020: Στον «κουβά» η Γαλλία με την Ουγγαρία

Πολύ σκληρή για να «πεθάνει» η Ουγγαρία.

Την έκπληξη που πλησίασε στην πρεμιέρα απέναντι στην Πορτογαλία (όταν κατέρρευσε μετά το 84΄ και δέχθηκε τρία γκολ), την πέτυχε σήμερα, στο δεύτερο παιχνίδι της για τον ΣΤ΄ όμιλο του EURO 2020.

Οι Μαγυάροι κράτησαν στο 1-1 την πρωταθλήτρια κόσμου Γαλλία στην «Πούσκας Αρένα» της Βουδαπέστης, έχοντας μάλιστα προηγηθεί στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου (45+2΄) με τον Φιόλα.

Οι «τρικολόρ», που είχαν δοκάρι με τον Ντεμπελέ και έχασαν αρκετές κλασικές ευκαιρίες, ισοφάρισαν στο 66΄ με τον Γκριεζμάν, έφτασαν τους τέσσερις βαθμούς και είναι κοντά στην πρόκριση στους «16», κινδυνεύουν όμως να χάσουν την πρώτη θέση από την Πορτογαλία.

Η Ουγγαρία, για να κάνει την υπέρβαση και να περάσει στα νοκ-άουτ της διοργάνωσης, θα χρειαστεί να νικήσει την Τετάρτη (23/6) τη Γερμανία.

Η Γαλλία πάντως δεν έδειξε πολλά πράγματα και στο πρώτο ημίχρονο όταν έκανε λίγες φάσεις, αλλά και στο δεύτερο όταν έκλεισε μεν την αντίπαλό της στο μισό γήπεδο, αλλά και πάλι δεν είχε φρεσκάδα.

Το αποτέλεσμα της ισοπαλίας σε συνδυασμό με τα λίγα γκολ έστειλε στον «κουβά» όχι μόνο τους Γάλλους, αλλά και τους παίκτες του Στοιχήματος που είχαν προβλέψει νίκη των «τρικολόρ» με πολλά γκολ…

Ουγγαρία (Μάρκο Ρόσι): Γκουλάσι, Μπότκα, Όρμπαν, Ατ. Σάλαϊ, Νέγκο, Φιόλα, Νάγκι, Κλάινχαϊσλερ (84′ Λόβρενσικς), Σέφερ (75′ Σέρι), Αντ. Σάλαϊ (26′ Νίκολιτς), Ρ. Σάλαϊ

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάν): Γιορίς, Ντίνιε, Κιμπεμπέ, Βαράν, Παβάρ, Καντέ, Ραμπιό (57′ Ντεμπελέ, 87′ Λεμάρ), Πογκμπά (76′ Τολισό), Γκριεζμάν, Μπαμπέ, Μπενζεμά (76′ Ζιρού)