EURO 2024: Το ματς στο οποίο μίλησαν και οι μουγγοί…

Μίλησαν και οι …μουγγοί στα όσα έγιναν στο παιχνίδι του Καζακστάν με την Δανία…

Η Δανία προηγήθηκε 0-2 στο πρώτο μέρος με δύο γκολ του Χόιλουντ, όμως το Καζακστάν έκανε τη μεγαλύτερη ανατροπή της ιστορίας του παίρνοντας τη νίκη με 3-2 με γκολ στο 86’ και το 89’.

Η πρεμιέρα των προκριματικών του Euro 2024 βρήκε το Καζακστάν να προηγείται με 1-0 αλλά να πέφτει θύμα ανατροπής της Σλοβενίας και να γνωρίζει την ήττα με 2-1 όμως λίγες ημέρες αργότερα, το απόγευμα της Κυριακής (26/03) πήρε το αίμα του πίσω κα με το… παραπάνω.

Και αυτό γιατί βρέθηκε πίσω στο σκορ με δύο γκολ διαφορά απέναντι στην Δανία, στο δεύτερο διαδοχικό εντός έδρας παιχνίδι του στο θεσμό, όμως στο τελευταίο 20λεπτο βρήκε τεράστια σωματικά και ψυχικά αποθέματα και έκανε μεγάλη ανατροπή, για να πάρει τη νίκη με 3-2 και να πανηγυρίσει το πρώτο του τρίποντο στην προκριματική φάση.

Το ματς άρχισε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τους Σκανδιναβούς αφού προηγήθηκαν στο 21′ με υπέροχο ψηλοκρεμαστό πλασέ με το αριστερό του Χόιλουντ, με τον ίδιο παίκτη να γράφει το 0-2 με σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής σε φάση διαρκείας και να φτάνει τα πέντε γκολ στους δύο πρώτους αγώνες της ομάδας του στα προκριματικά (χατ-τρικ στην πρεμιέρα κόντρα στην Φινλανδία), μόλις στην τέταρτη συμμετοχή του με τη φανέλα με το εθνόσημο.

Ωστόσο, στο δεύτερο μέρος και ειδικά στην τελική του ευθεία, το ματς ήταν εντελώς διαφορετικό, με το Καζακστάν να μειώνει στο 73ο λεπτό με εύστοχο πέναλτι του Ζανουτντίνοφ και στη συνέχεια να βρίσκει δύο γκολ μέσα σε τέσσερα λεπτά που έφεραν μία τεράστια ανατροπή, με τον Ταγκιμπέργκεν στο 86ο λεπτό και τον Αϊμπέτοφ στο 89′.