EUROLEAGUE: Τρελή νίκη για τον ΠΑΟ, 82-80 τη Ρεάλ Μαδρίτης

Απίστευτος ο Παναθηναϊκός SUperfoods κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης στο κατάμεστο ΟΑΚΑ. Παρά το ότι βρέθηκε να χάνει 16 πόντους, παίζοντας διαστημική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, πήρε τη νίκη με 82-80 και φανέρωσε σε όλη την μπασκετική Ευρώπη πως οι πιο φορμαρισμένες ομάδες είναι οι ελληνικές.

Οι “πράσινοι” προσπάθησαν σε όλο το παιχνίδι να παίξουν την καλύτερη δυνατή άμυνα απέναντι στον παίκτη-αποκάλυψη, τον Σλοβένο Ντόνσιτς. Τα κατάφεραν άραγε; Ναι, παρά το ότι ήταν πρώτο σκόρερ της Ρεάλ με 19 πόντους, καθώς είχε 5/14 σουτ και οκτώ λάθη, αποτέλεσμα της τρομερής πίεσης που δεχόταν κάθε φορά που είχε την μπάλα.

Ο ΠΑΟ είχε τον Ρϊβερς σε φοβερό βράδυ (20 πόντοι), γενικώς όλοι βοήθησαν επιθετικά, αλλά η νίκη ήρθε χάρη στην αποφασιστική άμυνα του δευτέρου ημιχρόνου.