Euroleague: Δύσκολες στιγμές για τον Σφαιρόπουλο

Το κακό ξεκίνημα της Μακάμπι στην Εuroleague έχει φέρει σε δύσκολη θέση τον Γιάννη Σφαιρόπουλο.

Η Μακάμπι, έμεινε στο 3-8 μετά τη χθεσινή ήττα, που ήρθε με απίθανο τρόπο, αφού η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, δέχθηκε… τετράποντο από τον Πάντερ για πάει το παιχνίδι στην παράταση και στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Ντιλέινι με πολύ δύσκολο σουτ, έδωσε τη νίκη στην Αρμάνι.

Στο τέλος του ματς ο Έλληνας τεχνικός προσπαθούσε να δώσει κουράγιο στον εαυτό του, αλλά και στην ομάδα του, λέγοντας:

«Kάποιες φορές χρειάζεται να έχεις και την τύχη μαζί σου. Είμαι υπεύθυνος για την κατάσταση και θα σιγουρέψω ότι θα τη διορθώσουμε. Το παιχνίδι κρίθηκε σε μικρές λεπτομέρειες. Οι παίκτες πάλεψαν. Είμαστε η Μακάμπι και δεν τα παρατάμε ποτέ. Είμαστε δυνατοί και δεν έχει σημασία πόσα «χτυπήματα» δεχόμαστε» σχολίασε ο Έλληνας τεχνικός, ο οποίος ρωτήθηκε και για την απόφαση του Σκότι Ουίλμπεκιν, στο τέλος.

«Ο Σκότι είναι ένας παίκτης που μπορεί να πάρει την ευθύνη για το τελευταίο σουτ. Πήρε την απόφαση να σουτάρει και να μη βάλει τη μπάλα προς το καλάθι. Έχει κερδίσει πολλά παιχνίδια για εμάς και πέτυχε σημαντικά καλάθια και σε αυτόν τον αγώνα. Επίσης, η Αρμάνι έβαλε δύσκολα σουτ στο τέλος».