Europa League: Το γύρισε η Άρσεναλ και βλέπει τελικό

Νίκη ουσίας και ψυχολογίας για την Άρσεναλ του Σωκράτη Παπασταθόπουλου. Σε μία δύσκολη περίοδο η αγγλική ομάδα κατάφερε να επιστρέψει στις επιτυχίες σε κρίσιμο χρονικό σημείο και να πάρει προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό του Europa League. Στον πρώτο ημιτελικό νίκησε στο Λονδίνο τη Βαλένθια με 3-1 και μάλιστα με ανατροπή.

Η ομάδα του Ουνάι Έμερι (ο οποίος είχε μεγάλη και σημαντική θητεία στη Βαλένθια)  βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 11’ μετά από κεφαλιά του Ντιακαμπί. Αντέδρασε άμεσα όμως κι αφού ισοφάρισε με τον Λακαζέτ στο 18′ είδε ξανά τον Γάλλο άσο να σημειώνει το 2-1 με κεφαλιά μόλις οκτώ λεπτά αργότερα.

Στις καθυστερήσεις ήρθε και τρίτο τέρμα από τον Ομπαμεγιάνγκ για να κάνει την Άρσεναλ φαβορί για την πρόκριση. Οι Άγγλοι κυνηγούν την επιστροφή τους σε τελικό Κυπέλλου Ευρώπης για πρώτη φορά με το 2006 και το μεγάλο ραντεβού του Τσάμπιονς Λιγκ στο Παρίσι όταν και είχαν ηττηθεί από την Μπαρτσελόνα.