Έβαλε πέντε μέτρησαν δύο και ο Παναθηναϊκός νίκησε 2-1 τον Παναιτωλικό

Επέστρεψε στις νίκες ο Παναθηναϊκός επικρατώντας 2-1 του Παναιτωλικού στο Ολυμπιακό στάδιο, για την 10η αγωνιστική της Super League 1.

Οι «πράσινοι» με βασικό τον Βιγιαφάνιες για πρώτη φορά κατάφεραν να «κλειδώσουν» ουσιαστικά το «τρίποντο» από το πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο πέτυχαν ένα γκολ που μέτρησε, με τον Μακέντα στο 19’, ένα που δεν μέτρησε με τον Αϊτόρ στο 10ο λεπτό ενώ ήρθε και το αυτογκόλ του Λιάβα στο 43’ για να… απλοποιήσει τα πράγματα.

Στην επανάληψη, μάλιστα, υπήρξαν άλλα δύο τέρματα του Παναθηναϊκού τα οποία -όπως και το πρώτο- σωστά δεν μέτρησαν, στις προσπάθειες των Αϊτόρ και Μαουρίσιο στο 49ο και στο 75ο λεπτό αντίστοιχα. Στα αξιοσημείωτα και η επιστροφή του Μπουζούκη, που μπήκε αλλαγή στο τέλος.

Ο Παναιτωλικός παρέμεινε στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα χωρίς να έχει γευτεί ακόμα τη χαρά της νίκης, εμφανίζοντας αμυντικές αδυναμίες και μηδαμινές απειλές παρά την καλή κυκλοφορία της μπάλας, ενώ το γκολ που σημείωσε ήταν στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, με πέναλτι του Μεντόσα…
Στο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι μπήκαν με εμφανή διάθεση αφενός να πιέσουν ψηλά κι αφετέρου να επιτεθούν από τον άξονα, με τον Αλεξανδρόπουλο να «σκουπίζει» και τους Μαουρίσιο-Βιγιαφάνιες να… κάνουν παιχνίδι.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο ξεκίνημα του ματς και έλεγξε το ρυθμό, έχοντας ένα γκολ (10’) που ακυρώθηκε σωστά για (οριακό) οφ σάιντ του Αϊτόρ και ένα που μέτρησε (1-0) από τον Μακέντα (19’) στο πρώτο 20λεπτο.

Στη συνέχεια έδωσε χώρο στους Αγρινιώτες και προσπάθησε να βρει χώρους στο επιθετικό τρανζίσιον, όπερ και εγένετο στο 43’ μετά από ωραίο συνδυασμό των Βιγιαφάνιες, Καρλίτος και Ζαγαρίτη και σέντρα του τελευταίου προς τον Μακέντα, με τον Λιάβα να τη στέλνει στα δίχτυα της ομάδας του (2-0). Στο δεύτερο ημίχρονο, το τριφύλλι έκρυψε τη μπάλα στο 49’ με τον Αϊτόρ να σκοράρει από τακουνάκι του Καρλίτος, αλλά ο Ισπανός πανηγύρισε άσκοπα για δεύτερη φορά καθώς το γκολ ακυρώθηκε για χέρι του «Βίγια» στη σέντρα που επιχείρησε στο ξεκίνημα της φάσης. Στο 65′ ακυρώθηκε και τρίτο γκολ του Παναθηναϊκού από τον Μαουρίσιο, ως οφ σάιντ του Αίτόρ, μέσω VAR.

Ο Μπόλονι δοκίμασε από το 67’ το 4-2-3-1 με τον Αγιούμπ αντί του Καρλίτος και στο 77’ ο Ολλανδομαροκινός έβγαλε τον Ζαγαρίτη τετ α τετ με τον Κνετ που έσωσε την εστία του στην τελευταία μεγάλη ευκαιρία του Παναθηναϊκού. Ο Παναιτωλικός πέτυχε το γκολ της τιμής στο 95′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μεντόσα, σε χέρι του Σάντσες ένα λεπτό νωρίτερα.

Διαιτητής: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας).

Παναθηναϊκός (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Σάντσες, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Ζαγαρίτης, Βιγιαφάνιες (84’ Μπουζούκης), Αλεξανδρόπουλος, Μαουρίσιο (84’ Τζαβίδας), Αϊτόρ (78’ Μολό), Καρλίτος (67’ Αγιούμπ), Μακέντα (78’ Καμπετσής).

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κνετ, Τζανακάκης (80’ Μεντίνα), Λιάβας, Κωνσταντόπουλος, Ντάλσιο, Τσιγγάρας, Ντίας, Γιάκολις (60’ Ντουάρτε), Μάζουρεκ (60’ Ταχάρ), Αριγίμπι (70’ Μεντόσα), Αζάντι (46’ Βέργος).