Έβερτον – Τότεναμ 5-4! Έσκασαν τα τέσσερα λάστιχα και τη ρεζέρβα στο «πούλμαν» του Μουρίνιο! (video)

Το «πούλμαν» του Μουρίνιο… χάλασε. Η Έβερτον της έσκασε και τα τέσσερα λάστιχα και τη ρεβέρβα, 5-4 (κανονικός αγώνας 4-4) στην παράταση και πρόκριση στους «8» του κυπέλλου Αγγλίας. Ο Μουρίνιο που φημίζεται για την άμυνα – «πούλμαν» μπροστά από την εστία, καταστράφηκε.

Ήταν ίσως το ματς της χρονιάς στην Αγγλία! Έβερτον και Τότεναμ έδωσαν μια απίθανη παράσταση στο «Γκούντισον Παρκ» με την ομάδα του Κάρλο Αντσελότι να παίρνει την πρόκριση.

Από κόρνερ στο 4′ ο Σάντσες με κεφαλιά έκανε το 1-0 για την Τότεναμ αλλά ακολούθησε… καταιγίδα από την Έβερτον που απάντησε με τρία γκολ. Στο 35′ ο Κάλβερτ Λιούιν με σουτ από δεξιά έκανε το 1-1, τρία λεπτά ο ίδιος με τρομερό τακουνάκι βρήκε τον Ριτσάρλισον που έκανε το 2-1 και στο 42’ ο Κάλβερτ Λιούιν κέρδισε πέναλτι με τον Σίγκουρντσον να εκτελεί εύστοχα για το 3-1. Στις καθυστερήσεις όμως του ημιχρόνου ο Λαμέλα με πλασέ μείωσε σε 3-2 για την ομάδα του.

Η ματσάρα συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος. Στο 57′ ο Σάντσες με προβολή έκανε το 3-3 αλλά στο 69′ ο Ριτσάρλισον με διαγώνιο σουτ έκανε το 4-3 για τα «ζαχαρωτά» με τον Κέιν στο 83′ να ισοφαρίζει σε 4-4 και να στέλνει το ματς στην παράταση. Εκεί όλα κρίθηκαν στο 97′ όταν ο Σίγκουρντσον έβγαλε φοβερή κάθετη στον Μπερνάρντ κι εκείνος δεν αστόχησε για το 5-4 που έδωσε την πρόκριση στην Έβερτον.

ΕΒΕΡΤΟΝ: Όλσεν, Γκόντφρεϊ, Μίνα, Κιν, Ντιν (107’ Χολγκέιτ), Ντουκουρέ, Ντέιβις, Σίγκουρντσον, Ιβόμπι (72’ Μπερνάρντ), Ριτσάρλισον, Κάλβερτ Λιούιν (55’ Κόουλμαν)

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γιορίς, Ντόχερτι (99’ Σισοκό), Αλντερβάιρελντ, Σάντσες, Ντέιβις, Χόιμπιεργκ, Εντομπελέ (90’ Γουίνκς), Λαμέλα (99’ Βινίσιους), Λούκας Μόουρα (77’ Άλι), Σον, Μπερχβάιν (53’ Κέιν)