Εβερτον – Τσέλσι 1-0: Ο μαθητής καλύτερος του δάσκαλου; Δεν γίνεται (video)

Η Έβερτον νίκησε 1-0 την Τσέλσι, που υποχρεώθηκε στην πρώτη ήττα της μετά από 17 συνεχόμενα 90λεπτα σε όλες τις διοργανώσεις και πρώτη έπειτα από 9 αγώνες πρωταθλήματος! Ο Κάρλο Αντσελότι “πλήγωσε” την πρώην του και τον Φρανκ Λάμπαρντ.

Οι γηπεδούχοι στο 21’ κέρδισαν πέναλτι, με τον Κάλβερτ-Λιούιν να ανατρέπεται από τον Μεντί. Την «εσχάτη των ποινών» εκτέλεσε εύστοχα ο Σίγκουρντσον, που έγραψε το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι ανέλαβαν πλήρως την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 27’ άγγιξαν την ισοφάριση, όμως ο Πίκφορντ έδιωξε εντυπωσιακά την προσπάθεια του Τζέιμς.

Η ομάδα του Λάμπαρντ ανέβασε την πίεσή της στο δεύτερο ημίχρονο και κατασκήνωσε έξω από την αντίπαλη περιοχή, αλλά δεν είχε τον τρόπο να ξεκλειδώσει την άμυνα των «ζαχαρωτών».

Στο 81’, η Τσέλσι στάθηκε άτυχη αφού η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μάουντ σταμάτησε στο δοκάρι. Τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Ζιρού να απειλήσει, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε με τη μία από το ύψος του πέναλτι, κατέληξε άουτ.

Από ‘κει και πέρα, οι παίκτες της Έβερτον πάγωσαν το ρυθμό και κράτησαν με νύχια και με δόντια το προβάδισμά τους μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.