Έβγαζε μάτια ο Ολυμπιακός 0-5 στο Αγρίνιο

Στους πέντε ανέμους σκόρπισε ο Ολυμπιακός τον Παναιτωλικό και με διαφορετικούς σκόρερ έφθασε στο επιβλητικό 0-5 στο Αγρίνιο. Οι ερυθρόλευκοι έφθασαν στην 5η διαδοχική νίκη τους στο πρωτάθλημα μετά τον αποκλεισμό από τη Λαμία στο Κύπελλο και την 13η σε 14 αγωνιστικές με εξαίρεση το χαμένο ντέρμπι της Τούμπας.

Από τα πρώτα λεπτά οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς έδειξαν τις διαθέσεις τους. Επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους και μετέτρεψαν τον Παναιτωλικό σε σάκο του μποξ. Ο Ολυμπιακός έφθανε όποτε ήθελε στην περιοχή των γηπεδούχων, δημιουργώντας σωρεία ευκαιριών με πρωτομάστορα τον Κώστα Φορτούνη που για ένα ακόμη ματς οργίασε με τον πλουραλισμό στο παιχνίδι του.

Ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύθηκε τους κενούς χώρους που άφηνε ο Παναιτωλικός που επιλέγει να μην κλείνεται πίσω σε κανένα ματς, και από τη στιγμή που άνοιξε το σκορ μόλις στο 9′ με τον Μασούρα, στη συνέχεια έκανε ό,τι ήθελε πάνω στον αγωνιστικό χώρο μέχρι και το τελικό σφύριγμα. Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να κάνουν ακριβώς το παιχνίδι που παίζουν φέτος επί Μαρτίνς, με πολύ καλή και γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας, καλές επιθέσεις από τα άκρα και πολύ έντονο πρέσινγκ στην άμυνα του Παναιτωλικού. Συνεχίζοντας σε φουλ επιθετικούς ρυθμούς απέναντι σε έναν αντίπαλο που ούτε μπορούσε να βγει από την περιοχή του και να απειλήσει, ούτε να ανταποκριθεί στο αμυντικό κομμάτι, πέτυχε το δεύτερο γκολ στο 50′ με τον Χασάν και με τρία ακόμη όμορφα γκολ (Γκιγιέρμε, Καμαρά, Ομάρ) ως προϊόντα καλού, οργανωμένου ποδοσφαίρου, ο Ολυμπιακός με το επιβλητικό 0-5 ανέβαλλε τη στέψη του ΠΑΟΚ.

Στο 9΄ ο Ποντένσε σέντραρε, ο Χασάν με τη θέση που είχε και την ισορροπία του σώματος δεν γινόταν να εκτελέσει με τη μια και τροφοδότησε τον Μασούρα που σε ανυπεράσπιστη εστία, είδε τον Λιάβα να του βάζει κόντρα και ο διεθνής άσος πήρε το… ριμπάουντ για το 0-1.

Οι Πειραιώτες είχαν τον απόλυτο έλεγχο, είχαν και καλές στιγμές (τα σουτ ήταν 8 έναντι 2) και θα μπορούσαν να είχαν φτιάξει καλύτερο σκορ για κάβα στο πρώτο μέρος. Ο Φορτούνης αστόχησε με κεφαλιά (25’), ενώ ο Ομάρ κόπηκε (λανθασμένα) για οφσάιντ την ώρα που έβγαινε φάτσα με τον Κυριακίδη στο 32’, ενώ ούτε στις καθυστερήσεις τα κατάφεραν Ποντένσε-Φορτούνης.
Πιο… λυμένος εμφανίστηκε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο και έπαιξε ωραίο ποδόσφαιρο. Κατάφερε, μάλιστα, να πετύχει ένα πολύ γρήγορο γκολ, με τους Τσιμίκα και Φορτούνη να συνεργάζονται ωραία για χάρη του Χασάν, που βρέθηκε φάτσα με τον Κυριακίδη έπειτα από την κάθετη του Έλληνα μεσοεπιθετικού και τον πλάσαρε. Αφού έφυγε και η όποια πίεση, ο Ολυμπιακός κυκλοφόρησε ακόμα καλύτερα την μπάλα, ανέβασε κι άλλο ταχύτητα και ευχαρίστησε και τον κόσμο του που βρέθηκε στο Αγρίνιο. Ο Ομάρ δοκίμασε το πόδι του στο 58’, αλλά ο Κυριακίδης ήταν σε ετοιμότητα και τρία λεπτά μετά με τον Φορτούνη να έχει μεγάλα κέφια στο β’ μέρος και να δίνει τη δυνατότητα στον Γκιγέρμε να σκοράρει και πάλι (όπως με τον Ατρόμητο) με κεφαλιά, για το 3-0.

Κάπου εκεί ο Παναιτωλικός… παραδόθηκε, έπεσε κατακόρυφα η ψυχολογία του και ο Τραϊανός Δέλλας δοκίμασε πρόσωπα και πράγματα, βλέποντας ότι δεν μπορεί να διεκδικήσει θετικό αποτέλεσμα. Ο Ολυμπιακός… μυρίστηκε αίμα και συνέχισε να ζητάει γκολ, τα οποία βρήκε. Με Καμαρά στο 70’, έπειτα από απόκρουση σε κεφαλιά του Ζιλ Ντίας και με δυνατό σουτ του Ομάρ στο 78’, ενώ στο 74’ ο Ποντένσε κλώτσησε ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία για φέτος σε τετ-α-τετ. Τα τελευταία λεπτά (μετά το 0-5) ήταν εντελώς διαδικαστικού χαρακτήρα και οι παίκτες περίμεναν απλώς το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Δεν απέφυγε τα λάθη ο Γιώργος Τζοβάρας.

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Λιάβας, Μαλής, Τσοκάνης (λ.τ. 38′ Μαρινάκης), Αμαράλ, Τσιγγάρας, Μάρκος Πάουλο, Λουσέρο (53′ Μπαϊροβιτς), Μανά, Ντίας (69′ Ντουάρτε), Μάζουρεκ

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ομάρ, Μεριά, Σισέ, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης (66′ Μπουχαλάκης), Γκιγέρμε, Φορτούνης, Μασούρας (60′ Ντίας), Ποντένσε, Χασάν (71′ Σολδάνο)