«Έβρεξε» γκολ στο Εϊμπάρ (video)

Παιχνίδι που η λέξη άμυνα μπήκε σε δεύτερη μοίρα ήταν αυτό στο «Estadio Municipal de Ipurúa» ανάμεσα στην Εϊμπάρ και τη Λεβάντε για την 15η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

Η ιστορία έγραψε 8 γκολ, με το τελικό 4-4 ν’ αφήνει ικανοποιημένο το ποδοσφαιρόφιλο κοινό, όχι όμως και τους Βάσκους, οι οποίοι ένα τέταρτο πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης προηγούνταν με 4-2.

Για να φτάσουμε όμως εκεί αρχικά στο 8′ ο Σέρχι Ένριχ έβαλε μπροστά στο σκορ την Εϊμπάρ, αλλά ένα λεπτό μετά η Λεβάντε ισοφάρισε με τον Χοσέ Λουίς Μοράλες. Στο 25′ μάλιστα έφτασε στην ανατροπή με το τέρμα του Ρομπέρ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, με τον Εσκαλάντε να ισοφαρίζει σε 2-2 στο 57′ και τον Τσάρλες να πετυχαίνει δύο γκολ από το 61′ ως το 65′.

Η τελευταία λέξη παρ’ όλα αυτά άνηκε στους φιλοξενούμενους. Ο Τόνιο στο 75′ μείωσε σε 4-3 για την ομάδα του Πάκο Λόπεθ, η οποία «τσίμπησε» τον βαθμό της ισοπαλίας στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μπόρχα Μαγιοράλ.

Οι Βάσκοι έμειναν έτσι χωρίς νίκη για δεύτερη σερί αγωνιστική, ενώ η Λεβάντε έμεινε αήττητη για τρίτο σερί ματς.