Εξάσφαιρα… λιοντάρια (6-1)!

Πάρτι έκανε η Αγγλία απέναντι στον Παναμά για τον 7ο όμιλο, διαλύοντάς τον με 6-1 και τα πάντα όσον αφορά την πρώτη θέση θα κριθούν στην τελευταία αγωνιστική κόντρα στο Βέλγιο.

Το σόου των «λιονταριών» ξεκίνησε νωρίς, όταν στο 8’ ο Τρίπιερ εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά και ο Στόουνς ολομόναχος από το σημείο του πέναλτι με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Στο 20’ ο Εσκομπάρ ανέτρεψε τον Λίνγκαρντ, ο διαιτητής έδωσε το πέναλτι και ο Κέιν που ανέλαβε την εκτέλεση πέτυχε το 2-0.

Στο 36’ ο Λίνγκαρντ με εντυπωσιακό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή έστειλε τη μπάλα στο αριστερό παραθυράκι της εστίας του Παναμά για το 3-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα (40’), σε μία εξαιρετική κομπίνα σε εκτέλεση φάουλ, ο Κέιν με κεφαλιά πάσαρε στον Στέρλινγκ, που έπιασε νέα κεφαλιά από τη μικρή περιοχή, ο Πενέδο απέκρουσε δύσκολα, όμως ο επερχόμενος Στόουνς από κοντά με το κεφάλι έγραψε το 4-0.

Στο 44’ η Αγγλία κέρδισε και δεύτερο πέναλτι σε τράβηγμα του Εσκομπάρ στον Κέιν, με τον τελευταίο να αναλαμβάνει και πάλι την εκτέλεση και να κάνει το 5-0.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Σάουθγκεϊτ κατέβασαν ταχύτητα, όμως στο 62’ ήρθε και το 6-0, με τον Λόφτους-Τσικ να σουτάρει έξω από τη μεγάλη περιοχή, τη μπάλα να κοντράρει στον Κέιν και να καταλήγει στα δίχτυα, με τον Άγγλο επιθετικό να πετυχαίνει χατ τρικ με αυτόν τον αρκετά περίεργο τρόπο.

Ο Παναμάς κατάφερε να πετύχει το πρώτο του γκολ σε Παγκόσμιο Κύπελλο στο 78’ με προβολή του Μπαλόι έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Αβίλα, μειώνοντας στο τελικό 6-1, ένα τέρμα που πανηγύρισαν έξαλλα παίκτες και οπαδοί.

ΑΓΓΛΙΑ: Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς, Μαγκουάιρ, Τρίπιερ (70’ Ρόουζ), Λόφτους-Τσικ, Χέντερσον, Γιανγκ, Στέρλινγκ, Λίνγκαρντ (63’ Ντελφ), Κέιν (63’ Βάρντι).

ΠΑΝΑΜΑΣ: Πενέδο, Μουρίγιο, Εσκομπάρ, Τόρες, Ντέιις, Μπαρσένας (69’ Αρόγιο), Κούπερ, Γκόμες (69’ Μπαλόι), Γοδόι (63’ Αβίλα), Ροντρίγκες, Πέρες.