Φένλο- Άγιαξ: 0-13: Θρίαμβος ή ντροπή; (video)

Ο Άγιαξ έβαλε…13 γκολ στην Φένλο στην 6η αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος και έγραψε ιστορία καθώς πέτυχε την μεγαλύτερη νίκη όλων των εποχών.

Η προηγούμενη μεγαλύτερη ήταν πάλι δική του, ένα σκορ 12-1 επί της Φίτεσε τον Μάϊο του 1972.

Ωστόσο, πέρα από τα ρεκόρ άνοιξε μια συζήτηση για το κατά πόσο ο Άγιαξ σεβάστηκε ή όχι την παντελώς αδύναμη να αντιδράσει αντίπαλό του και βρήκε την ευκαιρία να ξεσπάσει πάνω της, διασύροντάς της με ένα τόσο βαρύ σκορ…

Ο Άγιαξ προηγήθηκε στο ημίχρονο με 4-0, χάρις στα γκολ των Εκέλενκαμπ (13′), Τραορέ (17′, 32′), Τάντιτς (44′).

Στο δεύτερο ημίχρονο η αποβολή του Κουμ στο 52′, έκανε ακόμη πιο δύσκολο το έργο των γηπεδούχων καθώς οι ποδοσφαιριστές του Άγιαξ έπαιζαν μόνιμα με το πόδι στο γκάζι…

Ο Τραορέ έφτασε στο “πενταρέ”, σημειώνοντας άλλα τρία τέρματα στο β’ ημίχρονο (54′, 65′, 87′), ενώ στον πίνακα των σκόρερ προστέθηκαν και οι Άντονι (55′), Εκέλενκαμπ (57′, δεύτερο γκολ), Μπλιντ (59′), Χούντελααρ (74′ πέν., 76′) και Μαρτίνες (78′).

Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία της 6ης αγωνιστικής στην Eredivisie, έχουν ως εξής:

Φένλο-Αγιαξ                  0-13

Ουτρέχτη-Τβέντε             19:45

Τσβόλε-Βίλεμ                21:00

Χέρενφεν-Εμεν               22:00