Φιέστα για γυναίκες, πανηγύρια για το Λιγκ Καπ στους άνδρες ο Παναθηναϊκός στο βόλεϊ

Μετά τη φιέστα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος από τις γυναίκες, η ανδρική ομάδα του Παναθηναϊκού πέτυχε ανατροπή επί του ΠΑΟΚ και σήκωσε και το Λιγκ Καπ!

Μπροστά σε περίπου 10.000 φίλους της, η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έφερε τούμπα το 3-2 του πρώτου ματς και επικρατώντας καθαρά 3-0, πανηγύρισε τον δεύτερο τίτλο φέτος μετά το πρωτάθλημα.

Στην έναρξη του παιχνιδιού φάνηκε πως η αναμέτρηση θα ήταν ανταγωνιστική, με τις επιθέσεις των δύο ομάδων πολύ δυνατές, ενώ ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που πήρε στην αρχή το προβάδισμα (1-3). Ο Παναθηναϊκός ωστόσο κατάφερε να αντιδράσει γρήγορα, με τον Ντε Ντρις σε πολύ καλή μέρα και πήρε κεφάλι στο σκορ με 8-5.

Στην συνέχεια του πρώτου σετ, ο «δικέφαλος του Βορρά» κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ, ωστόσο οι «πράσινοι» έδειξαν την δύναμη τους και επικράτησαν με 25-19.

Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με φόρα και πήραν γρήγορα προβάδισμα με τρεις πόντους (5-2). Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν άμεσα σε 8-8 και ανέτρεψαν και το σκορ, για να πάρουν προβάδισμα +2 (12-14). Στους τελευταίους πόντους του σετ το πάλεψαν και οι δύο, ωστόσο οι «πράσινοι» αποδείχθηκαν ψυχραιμότεροι και το πήραν κι αυτό με 27-25.

Στο τρίτο σετ και πάλι ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που είχε τον πρώτο λόγο και το κεφάλι στο σκορ. Παρόλο που ο ΠΑΟΚ πλησίασε την ανατροπή που θα τον κρατούσε ζωντανό, οι παίκτες του Ανδρεάδη ήταν εκείνοι που πανηγύρισαν ξανά στο τέλος με 25-23.