Φιλική ήττα 2-0 του Αστέρα Τρίπολης από την Χεράκλες

Την ήττα με σκορ 2-0 από τη Χέρακλες, γνώρισε ο Αστέρας Τρίπολης στο πρώτο φιλικό προετοιμασίας επί ολλανδικού εδάφους.

Η ολλανδική ομάδα προηγήθηκε μόλις στο 4’ με τον Ζόκε και τέσσερα λεπτά αργότερα, οι Αρκάδες απείλησαν με τον Δουβίκα. Στο 33’ η Χέρακλες «άγγιξε» το δεύτερο γκολ, αλλά ο Τσίφτης αντέδρασε εντυπωσιακά και απέτρεψε το γκολ. Η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου ανήκε στον Αστέρα, που είχε τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση με τον Καλτσά, που μπήκε από πλάγια και σούταρε, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Στο 48’, οι Αρκάδες έχασαν άλλη μια μεγάλη ευκαιρία για το 1-1, αλλά ο Ιγκλέσιας από πλεονεκτική θέση, δεν μπόρεσε να σκοράρει. Παρά τις πολλές αλλαγές από τον Μπόρχα Χιμένεθ, ο Αστέρας είχε κι άλλες καλές στιγμές, ωστόσο, δεν μπόρεσε να φτάσει στην ισοφάριση. Αντ’ αυτού, στις καθυστερήσεις δέχθηκε και δεύτερο γκολ από τον Μέρκελ, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 2-0 υπέρ της Χέρακλες.

Η 11άδα του Αστέρα στο πρώτο ημίχρονο: Παπαδόπουλος (32′ Τσιφτσής), Κώτσιρας, Βαλιέντε, Αντζουλάς, Κυριακόπουλος, Μπόρχα Φερνάντεθ, Καπίγια, Τζίμας, Γλέζος, Καλτσάς και Δουβίκας.

Η 11άδα του Αστέρα στο δεύτερο ημίχρονο: Τσιφτσής (60′ Μιχαήλ), Βλάχος, Πασαλίδης, Χριστόπουλος, Τασουλής, Ιγκλέσιας, Μπελόκ, Μαρκ Φερνάντεθ, Μπαστιάνος, Κανελλόπουλος, Κρέσπι