Φιλική νίκη 1-0 του ΟΦΗ επί της ΑΕΛ στο Καρπενήσι

Με γκολ του Κοροβέση, ο ΟΦΗ κέρδισε την ΑΕΛ με 1-0 σε αγώνα προετοιμασίας που έγινε στο Καρπενήσι.

Η ΑΕΛ ήταν καλύτερη στο ξεκίνημα, με τον Καρανίκα να έχει τις δύο πρώτες καλές στιγμές (5’, 15’), αλλά τον Σωτηρίου να δείχνει έτοιμος.

Ο ΟΦΗ απάντησε με απευθείας εκτέλεση του Ντίνα (18’) που πέρασε ελάχιστα άουτ και καλό σουτ του Μεγιάδο λίγο αργότερα (28’), στο οποίο είχε απάντηση ο Θεοδωρόπουλος.

Οι πολλές αλλαγές στο ημίχρονο φαίνεται ότι ευνόησαν τον ΟΦΗ, που ήταν πολύ καλύτερος στην επανάληψη. Από μία καταπληκτική μπαλιά του Νέιρα ξεκίνησε η φάση που έκρινε το φιλικό με τον Κοροβέση να τελειώνει ιδανικά τη φάση για το 1-0 (58’).

O σκόρερ είχε ακόμα μία μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρει ακόμα μία φορά (66’), με το σκορ να μένει τελικά στο 1-0, αφού η βροχή που έπιασε στο τελευταίο 20λεπτο εμπόδισε τις ομάδες να παίξουν ορθολογικό ποδόσφαιρο.

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Σωτηρίου, Κοιλιάρας, Κομεσίδης, Ποτουρίδης, Δεληγιαννίδης, Νάστος, Μεγιάδο, Βουό Ντίνας, Πλατέλλας, Σασί.

Στην επανάληψη αγωνίστηκαν οι: Στρέζος, Φαζός, Παπάζογλου, Μπολάκης, Κοροβέσης, Παπαστεριανός, Οικονόμου, Κυριακίδης, Νέιρα, Κουτσιανικούλης, ενώ για λίγο αγωνίστηκαν ως αλλαγή στην αλλαγή και οι Νοικοκυράκης, Κοντογιάννης.

ΑΕΛ (Σωτήρης Αντωνίου): Θεοδωρόπουλος (63′ Σουλούκος), Καρανίκας (68′ Πινακάς), Ζίζιτς (85′ Μπάμης), Μόρας (46′ Γκόλιας), Γκόϊκοβιτς (46′ Γρομητσάρης), Χούμπτσεβ (46′ Κασάδο), Φατιόν (75′ Χαλάτσης), Πέτροβικ (61′ Κάσσος), Μιλοσάβλιεβιτς (46′ Μπάλλας), Ντέλετιτς (61′ Παπαφώτης), Φρίουι (46′ Σαχίτι)