Φιλική νίκη με Χασάν για Ολυμπιακό

Την πρώτη του νίκη σε φιλικό παιχνίδι πέτυχε ο Ολυμπιακός που επικράτησε με σκορ 2-1 της Φορτούνα Ντίσελντορφ χάρη σε γκολ των Σισέ και Χασάν.

Ο Πέδρο Μαρτίνς και πάλι δοκίμασε αρκετούς ποδοσφαιριστές και έκανε αλλαγές σε σχήματα, αλλά είδε την ομάδα του ξανά να έχει θέματα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού της κάτι φυσιολογικό όμως για την εποχή.

Θετικό ήταν το ντεμπούτο του Άβιλα.

Στο τέλος του αγώνα ο Πορτογάλος προπονητής δήλωσε:

Για το τι κρατάει από το παιχνίδι: Παρόμοιο με το χθεσινό ματς. Δεν έχει μεγάλη διαφορά για μένα. Είδα ενδιαφέροντα πράγματα στο πρώτο ημίχρονο αν και δεχτήκαμε το γκολ. Πρέπει να δουλέψουμε τις αντεπιθέσεις. Είμαι αισιόδοξος γιατί βλέπω βελτίωση και τους παίκτες μου να δουλεύουν σκληρά και βλέπω πράγματα που μου αρέσουν.

Για το τι θέλει να βελτιωθεί: Πρέπει να δουλέψουμε όταν βγαίνει η άμυνα ψηλά να έχουμε σωστές θέσεις. Πρέπει να δουλέψουμε την πίεση ψηλά γιατί είναι σαν να παίζουμε ξεχωριστά. Είναι λογικό να συμβαίνει αυτό γιατί δεν έχουμε δουλέψει πολύ. Και στην επίθεση θέλει δουλειά γιατί δεν έχουμε βρει ρυθμούς. Θέλει χρόνο ακόμα και έχουμε δουλειά μπροστά μας

Φορτούνα Α’ ημίχρονο: Γκόρκα – Κόρστεν, Χόφμαν, Κλάρερ, Γκαβορί – Πιοτρόφσκι, Μπανκ – Πέτερσον, Άπελκαμπ, Κλάους – Λόμπινγκερ.

Ολυμπιακός Α’ ημίχρονο: Κρίστινσον, Άβιλα, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Κούντε, Μαντί Καμαρά, Εμβιλά, Βαλμπουενά, Μασούρας, Τικίνιο.

Φορτούνα Β’ ημίχρονο: Γκόρκα – Κλάους, Όμπερντορφ, Κλάρερ, Βουκάντσιτς, Γκέρκενς – Πιοτρόφσκι, Σομπότκα – Ιγιόχα, Κοουνάτσκι, Γκίντσεκ

Ολυμπιακός Β’ ημίχρονο: Βατσλίκ, Κανέ, Αβραάμ, Μπαγκαλιάνης, Κούτρης, Αγκιμπού, Μπουχαλάκης, Καρβάλιο, Φαντιγκά, Χασάν, Ραντζέλοβιτς.