Φιλική… πεντάρα στην Παρί έριξε η Άρσεναλ (5-1)

Μπορεί να ήταν φιλικό, μπορεί ο Τόμας Τούχελ να μην έχει στη διάθεσή του ακόμα τους σούπερ σταρ της ομάδας του, αλλά ακόμα κι έτσι, το εμφατικό 5-1 της Άρσεναλ κόντρα στην Παρί ήταν εντυπωσιακό. Ο Ουνάι Έμερι… έριξε την φιλική πεντάρα στην πρώην ομάδα του, χρησιμοποιώντας στο α΄ μέρος μία εντεκάδα που θα απέχει πολύ λίγο από την «βασική» της σεζόν που θα ξεκινήσει επίσημα σε περίπου δύο εβδομάδες. Σε αυτή την εντεκάδα, βρισκόταν βεβαίως και ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος.

Η Άρσεναλ άνοιξε το σκορ με τον (αρχηγό) Μεσούτ Οζίλ μόλις στο 13΄, με τον Ενκουκού να ισοφαρίζει για την Παρί στο 60΄ με πέναλτι. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Αλεξάνντερ Λακαζέτ, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ σε τέσσερα λεπτά (67΄ και 71΄) για να πάει το σκορ στο 3-1. Οι «κανονιέρηδες» έφτασαν στο εντυπωσιακό 5-1 με δύο ακόμα γκολ στα τελευταία λεπτά. Στο 87΄ ο Χόλντινγκ σκόραρε για το 4-1 και στο 90΄ ο Ενκετιά σφράγισε τη νίκη της Άρσεναλ.