Φιλικό 2-2 της Γερμανίας με την Αργεντινή

Ματσάρα έγινε στη φιλική αναμέτρηση του Ντόρτμουντ, όπου Γερμανία και Αργεντινή ήρθαν ισόπαλες με σκορ 2-2.

Στο πρώτο ημίχρονο η «νατσιονάλμανσαφτ» είχε την κατοχή της μπάλας, έλεγχε απόλυτα τον ρυθμό και ως εκ τούτου μαζί με την υπεροχή πήρε και απόλυτα δίκαια προβάδισμα δύο τερμάτων…

Ο «καυτός» Γκνάμπρι της έδωσε το προβάδισμα μόλις στο 15’, μετά από λάθος του Κορέα, σέντρα του Κλόστερμαν από δεξιά και πολύ ωραία ατομική ενέργεια απέναντι σε τρεις αντιπάλους, στέλνοντας τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Μαρτσεσίν!

Σστο 22ο λεπτό έγινε ένα ακόμα λάθος από πλευράς των «γκαούτσος», αυτή την φορά του Ρόχο, που οδήγησε τον Γκνάμπρι σε ρόλο… σερβιτόρου και τον αμαρκάριστο στο δεύτερο δοκάρι Χάβερτς σε αυτόν του σκόρερ, για το 2-0 με το αριστερό.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, η Γερμανία «φλέρταρε» με το τρίτο τέρμα, αλλά η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κλόστερμαν σταμάτησε στο εσωτερικό της οριζόντιας δοκού του Μαρτσεσίν!

Στο 33ο λεπτό ο Ντε Πολ εξαπέλυσε δυνατό σουτ από 23 μέτρα, στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Τερ Στέγκεν

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι αφού γλίτωσαν το 3-0, όταν στο 55’ ο Χάβερτς βγήκε στην κόντρα έδωσε στον Τσαν, εκείνος σούταρε αλλά ο Μαρτσεσίν απέκρουσε με το πόδι,  μείωσαν σε 2-1, στο 66ο λεπτό.

Οι δύο αλλαγές του Λιονέλ Σκαλόνι συνεργάστηκαν, ο Ακούνια βρήκε χώρο έβγαλε τη σέντρα και ο Αλάριο με κεφαλιά έκανε το 2-1.

Το 2-2 έγινε τελικά, με τον Οκάμπος να εκμεταλλεύεται το σόλο του Αλάριο και την αδυναμία απομάκρυνσης της μπάλας από τους γηπεδούχους, να σουτάρει από θέση μέσα αριστερά και με την βοήθεια του… ώμου του Τσαν να ισοφαρίζει στο 85ο λεπτό!