Φιλικό 3-1 του Παναθηναϊκού στο Κορωπί με τον Απόλλωνα Σμύρνης

Ο Παναθηναϊκός νίκησε 3-1 σε φιλικό παιχνίδι που έγινε στο Κορωπί τον Απόλλωνα Σμύρνης

Ο Γιώργος Δώνης έδωσε την ευκαιρία σε αρκετούς νεαρούς ποδοσφαιριστές.

Μόλις στο 2ο λεπτό ο Βέργος σημάδεψε το δοκάρι με πλασέ έπειτα από σέντρα του Αποστολάκη. Στο 22′ ο Βέργος βρήκε στόχο σε φάση που οι πράσινοι πίεσαν ψηλά και έκλεψαν τη μπάλα.

Στο 32′ ήρθε το 2-0 από ωραίο συνδυασμό και σουτ του Σερπέζη από το ύψος της μεγάλης περιοχής που έστειλε τη μπάλα στο δεξιό παραθυράκι  της εστίας του Αστρά.

Ο Απόλλων μείωσε το σκορ στο 42ο λεπτό έπειτα από σέντρα του Οικονομόπουλου, κεφαλιά πάσα του Βαφέα και κοντινή κεφαλιά του Ζερβόπουλου. Το τελικό 3-1 διαμορφώθηκε στο 56′ από πλασέ του Εμμαννουηλίδη από το ύψος του πέναλτι.

Παναθηναϊκός: Κότσαρης (46′ Χριστογεώργος), Αποστολάκης (46′ Βαγιανίδης), Θεοχάρης (46′ Κολοβέτσιος), Πούγγουρας (46′ Στάικος), Ζαγαρίτης (46′ Ζωγραφάκης), Δώνης, Κουρμπέλης (62′ Σκεντεράι), Αρμενάκας (46′ Εμμανουηλίδης), Σερπέζης (62′ Καλομοίρης), Τζαβίδας (62′ Σούλτσε), Βέργος (62′ Αθανασακόπουλος).

Απόλλων Σμύρνης: Αστράς, Κοντοές, Βαφέας, Οικονομόπουλος, Οριουέλα, Ζερβόπουλος, Γαρουφαλιάς, Αγρόδημος, Βάρκας, Ρώσση, Ριβέρο. Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν και οι Παπάζογλου, Κοντογιαννόπουλος, Κατσάκης.