Φιλικό… χαστούκι (4-0) για τον Ολυμπιακό από την Γκένκ!

Πραγματοποιώντας τη χειρότερη εμφάνισή του στο διάστημα της προετοιμασίας του για τη νέα σεζόν, ο Ολυμπιακός γνώρισε βαριά ήττα με 4-0 από την Γκενκ σε φιλικό παιχνίδι που έγινε στο Βέλγιο.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν απογοητευτικοί, μία ομάδα κυριολεκτικά χωρίς… αρχή και τέλος και θα μπορούσαν να έχουν δεχθεί περισσότερα γκολ.

Οι Βέλγοι κέρδισαν πέναλτι στο 6’, αλλά ο Τροσάρντ που ανέλαβε την εκτέλεση έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Στο 30’ ο Τροσάρντ ήταν πιο εύστοχος και κατάφερε να ανοίξει το σκορ για τη Γκενκ, η οποία έφτασε στο 2-0 τέσσερα λεπτά αργότερα (34’) με τον Μαλινόφσκι. Με τον Ολυμπιακό να παραπαίει, οι Βέλγοι άγγιξαν το 3-0 στο 42’ με τον Ντεβάεστ να έχει δοκάρι.

Ίδια εικόνα και στην επανάληψη, με τη Γκενκ να κάνει πάρτι στην τραγική άμυνα των «ερυθρόλευκων» και να κερδίζει πέναλτι στο 66’, με τον Τροσάρντ να γράφει το 3-0. Στο 76’ ο Ζεγκρόβα διαμόρφωσε το τελικό 4-0 για τους Βέλγους.

ΓΚΕΝΚ (Φιλίπ Κλεμέντ): Βούκοβιτς, Ουρόνεν, Ντεβάεστ, Αϊντό, Μαέλε, Μπέργκε, Μαλινόβσκι, Ποθουέλο, Τροσάρντ, Ζέγκροβα, Σαμάτα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Χουτεσιώτης, Τσιμίκας, Βούκοβιτς, Σισέ, Ελαμπντελαουί, Μπουχαλάκης, Καμαρά (46′ Ανδρούτσος), Φορτούνης (80′ Χατζισαφί), Χριστοδουλόπουλος (80′ Κούτρης), Φετφατζίδης (46′ Ποντένσε), Γκερέρο (80′ Ανσαριφάρντ).