Γι αυτό η Στεφανίδη είναι η κορυφαία αθλήτρια όλων των εποχών (pics)

Η Κατερίνα Στεφανίδη για μια ακόμη φορά τα τελευταία χρόνια γνώρισε την διάκριση σε μεγάλη διοργάνωση, με την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου στο παγκόσμιο πρωτάθλημα στη Ντόχα και απέδειξε για ποιο λόγο είναι η κορυφαία αθλήτρια όλων των εποχών στον ελληνικό Αθλητισμό.

Η έμπειρη αθλήτρια πανηγύρισε την κατάκτηση του μεταλλίου πραγματοποιώντας την καλύτερη παρουσία της στη σεζόν, στον αγώνα-στόχο. Με άλμα στα 4,85 μ., η 29χρονη ξεπέρασε τον εαυτό της και κατέκτησε το δεύτερο μετάλλιο στη διοργάνωση, μετά το χρυσό το 2017 στο Λονδίνο.

«Δεν γίνεται να μην είμαι χαρούμενη με αυτό το μετάλλιο. Κατέκτησα το χάλκινο μετάλλιο, σε έναν δύσκολο αγώνα υψηλού επιπέδου κάνοντας φετινό ρεκόρ», είπε αρχικά η Στεφανίδη και συμπλήρωσε: «Στον σημερινό αγώνα δεν αισθανόμουν όσο καλά αισθανόμουν στον προκριματικό. Παρόλα αυτά έκανα αυτό που έπρεπε, ξεπέρασα τον εαυτό μου, ενώ είχα πολύ καλή τρίτη προσπάθεια στα 4,95 μέτρα. Σήμερα η Σιντόροβα και η Μόρις ήταν σε πολύ καλή κατάσταση και κατάφεραν να κινηθούν σε υψηλά επίπεδα».

Ο πρωθυπουργός Κυριάκος Μητσοτάκης έκανε την εξής ανάρτηση στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης για την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου από την Κατερίνα Στεφανίδη στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου στην Ντόχα: «Συγχαρητήρια στην Κατερίνα Στεφανίδη για την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Ντόχα. Κατερίνα, μας κάνεις υπερήφανους σε κάθε σου αγώνα. Σε ευχαριστούμε θερμά!».

Στον αγώνα της Κυριακής την πρώτη θέση έλαβε η Ρωσίδα Σιντόροβα που συμμετείχε ως ανεξάρτητη στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα αφού στην τελευταία της προσπάθεια πέρασε τα 4,95 μ. ενώ στη δεύτερη θέση βρέθηκε η Αμερικανίδα Μόρις που περνώντας τα 4,90 μ. κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο.

Η Στεφανίδη θα παραμείνει στην Ντόχα, αφού έχει μπροστά της μία ακόμη αναμέτρηση, τις εκλογές στην επιτροπή αθλητών της IAAF, στην οποία είναι υποψήφια και συγκεντρώνει πολλές πιθανότητες εκλογής, αφού είναι ιδιαίτερα δημοφιλής στην κοινότητα του στίβου, παγκόσμιως και με πολλές επιτυχίες.

Η Νικόλ Κυριακοπούλου έμεινε στην 13η θέση του επί κοντώ με 4.50μ, κατά την 3η ημέρα του παγκοσμίου πρωταθλήματος στίβου της Ντόχα, στην 5η συμμετοχή της στη διοργάνωση και την τρίτη σε τελικό (ήταν 3η το 2015 στο Πεκίνο και 8η το 2011 στην Νταεγού). Η αθλήτρια του Ανδρέα Τσώνη πέρασε με την πρώτη τα 4.50μ, αλλά απέτυχε τρεις φορές στα 4.70μ. Η Κυριακοπούλου, που έχασε το μεγαλύτερο μέρος της καλοκαιρινής σεζόν λόγω τραυματισμού, έχει ατομικό ρεκόρ 4.83μ και καλύτερη φετινή επίδοση 4.72μ.