Για κλάματα ο ΠΑΟΚ γλίτωσε την ήττα στη Λιβαδεια(1-1)

O ΠΑΟΚ δέχθηκε την ισοφάριση απ’ τον Λεβαδειακό στο 93′ χάρη σε τρομερό σουτ του Μπελμόντ(1-1) και λίγο έλειψε να γνωρίσει την ήττα καθώς οι Βοιωτοί έχασαν τεράστια ευκαιρία στο 97΄.

Ο Νάρεϊ στο 73′ «ξεκλείδωσε» την άμυνα του Λεβαδειακού που κρατούσε μέχρι εκείνο το λεπτό, αλλά δεν έμελλε να δώσει τρεις βαθμούς. Με την ισοπαλία ο Λεβαδειακός έφτασε τους 3 βαθμούς και παραμένει στην 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ ο ΠΑΟΚ τους 12.

Ο ΠΑΟΚ προερχόταν από απώλειες βαθμών στα δύο τελευταία παιχνίδια και είχε απέναντί του μία ομάδα με τη «φτωχή» συγκομιδή των δύο βαθμών, ψάχνοντας μία καλή τονωτική… ένεση. Οι Θεσσαλονικείς παρουσιάστηκαν με αλλαγές στις γραμμές τους δεδομένου πως μεσούσης της εβδομάδας αντιμετώπισαν αρκετά προβλήματα ενοχλήσεων.

Μάλιστα, η απουσία του Ντόουγκλας Αουγκούστο έφερε στο «δέκα» τον Ελ Καντουρί, τον Κάργα στο πλευρό του Ίνγκασον και στην κορυφή τον Γκορντεζιάνι. Ο ΠΑΟΚ βρήκε από νωρίς τα πατήματά του μέσα στο γήπεδο, περιόρισε σε παθητικό ρόλο τον Λεβαδειακό, ωστόσο, παρουσιάστηκε προβληματικός κατά διαστήματα στην ανάπτυξη από τις πτέρυγες.

Η κατοχή των ασπρόμαυρων έφτασε ακόμη και στο 70% στο α΄ ημίχρονο αλλά δεν μετουσιώθηκε σε αποτέλεσμα καθώς του έλειψε η τελική ενέργεια, δεν κατάφερε να γίνει επί της ουσίας απειλητικός προ του Μάρκοβιτς, ο οποίος χρειάστηκε να επέμβει μόνο στη φάση του Γκορντεζιάνι στο 44′, όταν ο νεαρός επιθετικός του Δικεφάλου έπιασε ανάποδο ψαλίδι αλλά ο πορτιέρε των Βοιωτών εκτινάχθηκε εντυπωσιακά και απέκρουσε σε κόρνερ!

Έχοντας ξεκάθαρα πιο απειλητική διάθεση στο β΄ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ άγγιξε το γκολ στο 48′ με τον Κούρτιτς, ωστόσο, η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μάρκοβιτς μετά από σέντρα του Λύρατζη από τα δεξιά ενώ στην εξέλιξη της φάσης Νάρεϊ και Ελ Καντουρί δεν κατάφεραν να την αξιοποιήσουν. Ο -αισθητά- πιο βελτιωμένος ΠΑΟΚ ενεργοποίησε τον Λεβαδεικό που φρόντισε να «φρεσκάρει» πόδια, έχοντας σταθερά το μυαλό του στη διαφύλαξη της άμυνάς του, την ώρα που ο Λουτσέσκου επιστράτευσε για το τελευταίο ημίωρο εμπειρία σε κάθε γραμμή του, θέλοντας να κάνει ακόμη πιο επιθετικό τον ΠΑΟΚ που έψαχνε το γκολ.

Μετά το δοκάρι, ο ΠΑΟΚ είχε μία ακόμη σπουδαία ευκαιρία και -μάλιστα- διπλή με τους Κάργα – Ίνγκασον, ωστόσο, ο Μπαχανάκ φρόντισε να κρατήσει όρθια την ομάδα του και να απομακρύνει πάνω στη γραμμή. Ο Λεβαδειακός απάντησε στο 70′ με τον Μουτίνιο, αλλά η μπάλα δεν πήρε κατεύθυνση προς την εστία με τον Κάργα να απομακρύνει, σε μια φάση που έφερε και την αναγκαστική αλλαγή του Βιεϊρίνια, ο οποίος είχε προλάβει να γράψει τα πρώτα του λεπτά στο γήπεδο…

Ο Δικέφαλος μετουσίωσε την υπεροχή σε γκολ στο 73′ με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κάλεντ Νάρεϊ που έδωσε τη λύση στους Θεσσαλονικείς. Ο Μπίσεσβαρ με εκπληκτική μεταβίβαση στην πλάτη της άμυνας, έδωσε στον Γερμανό που ξέφυγε από το μαρκάρισμα του Μπαχανάκ και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1 του ΠΑΟΚ!

Σε ένα ακόμη παιχνίδι όμως, ο ΠΑΟΚ εμφάνισε και πλήρωσε τις αυτοκτονικές του τάσεις καθώς «πράσινοι» ισοφάρισαν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μπελμόντ!

Οι γηπεδούχοι μάλιστα έφτασαν μια ανάσα από την ολική ανατροπή, όταν στο επόμενο λεπτό ο Μανούχος έδωσε πλεονέκτημα σε ανατροπή του Μπελμόντ στην σέντρα με τον Μουτίνιο να παίρνει τη μπάλα, να ανατρέπεται από τον Ζίβκοβιτς και ο διαιτητής της συνάντησης να δίνει πέναλτι. Μια παράβαση ωστόσο που όπως φάνηκε στο VAR, έγινε εκτός περιοχής και έτσι δόθηκε φάουλ και κόκκινη στον Ζίβκοβιτς που έπαιζε αριστερό μπακ λόγω τραυματισμού του Βιεϊρίνια που είχε μπει ως αλλαγή. Οι Βοιωτοί απείλησαν με το φάουλ με τον Κοτάρσκι να διώχνει πάλι άσχημα την εκτέλεση του Μουτίνιο και τον Μπαχανάκ να αστοχεί ανενόχλητος στην τελευταία φάση του ματς, από την οποία ο Λεβαδειακός θα μπορούσε να είχε πάρει ακόμα και το τρίποντο.

Λεβαδειακός (Βέλιτς): Μάρκοβιτς, Τσάπρας, Βινίσιους, Λιάγκας, Παναγιώτου, Νίκας (Τζημόπουλος 90+5′), Μεχία, Μουτίνιο, Σκβάρκα (Mπαχανάκ 56′) Τορό (Μπελμόντ 69′), Δούμτσιος (Τσιριγώτης 56′).

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κάργας, Τσαούσης (Βιεϊρίνια 61′, Κωνσταντέλιας 72′), Ντάντας (Μπίσεσβαρ 61′), Κούρτιτς, Νάρεϊ, Ζίβκοβιτς, Ελ Καντουρί (Σβαμπ 84′), Γκορντεζιάνι (Ολιβέιρα 61′).