Γκέλα για τη Σίτι, χορός τερμάτων στο Ζάγκρεμπ (videos)

Συναρπαστικά και τα δύο παιχνίδια στο 3ο γκρουπ.

Αταλάντα-Μάντσεστερ Σίτι 1-1

Η Μάντσεστερ Σίτι χρειάστηκε μόλις εφτά λεπτά για να σκοράρει με τον Στέρλινγκ. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Αταλάντα έφερε το ματς στα ίσια με κεφαλιά του Πάσαλιτς.

Στο 81′ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες και χωρίς κλασικό τερματοφύλακα καθώς αποβλήθηκε ο Μπράβο που είχε αντικαταστήσει τον Έντερσον στο ημίχρονο. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα κατάφερε να διατηρήσει τον βαθμό της ισοπαλίας μέχρι το τέλος και έμεινε στην κορυφή με 10 βαθμούς.

Ντιναμό – Σαχτάρ 3-3

Η Ντιναμό Ζάγκρεμπ και η Σαχτάρ Ντόνετσκ, που συγκατοικούν στη 2η θέση του 3ου ομίλου, πρόσφεραν πλούσιο θέαμα στον κόσμο με 6 έξι γκολ και πολλές φάσεις. Το τελικό 3-3 δημιουργεί ελπίδες και στην Αταλάντα για τη διεκδίκηση της πρόκρισης, έστω και λιγοστές.

Η Σαχτάρ άνοιξε το σκορ στην Κροατία στο 13ο λεπτό με τον Άλαν Πάτρικ και η Ντιναμό Ζάγκρεμπ απάντησε με τον Πέτκοβιτς στο 25ο λεπτό.

Απίστευτο ήταν το τελευταίο κομμάτι του αγώνα. Η Ντιναμό Ζάγκρεμπ έκανε στο 83′ το 2-1 με τον Ιβάνουσετς και λίγο αργότερα ο Αντέμι ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1.

Η Σαχτάρ μείωσε σε 3-2 με τον Μοράες στο 93ο λεπτό και στο 98ο… σόκαρε τους Κροάτες καθώς ισοφάρισε με πέναλτι του Τετέ δίνοντας παράταση στη διεκδίκηση της 2ης θέσης.