Γκολάρα ο Ντεπάι, αλλά είναι να δένει τα… κορδόνια του Μέσι, 1-1 με την Μπιλμπάο (video)

Αθλέτικ Μπιλμπάο – Μπαρτσελόνα 1-1. Χωρίς τον Λιονέλ Μέσι, η Μπαρτσελόνα είναι… αυτοκίνητο χωρίς τιμόνι. Καμία σχέση μ’ αυτό που γνωρίζαμε, χρόνια ολόκληρα.

Το υποκατάστατο του Μέσι, ο Ολλανδός Ντεπάι πέτυχε ωραίο γκολ, της ισοφάρισης, αλλά μέχρι εκεί.

Η ομάδα του Ρόναλντ Κούμαν ήταν αυτή που είχε την πρώτη και μάλιστα μεγάλη, ευκαιρία στην αναμέτρηση. Ο Μέμφις Ντεπάι κράτησε ωραία την μπάλα από δεξιά, πέρασε τον αντίπαλο του, έβγαλε μέσα στην περιοχή στον ξεμαρκάριστο Μπρέιθγουεϊτ, ωστόσο το τελείωμα του Δανού επιθετικού ήταν απογοητευτικό…

Η Μπιλμπάο ανέβασε στροφές και άρχισε να απειλεί την Μπαρτσελόνα με συνεχόμενες σέντρες, ενώ ο Νέτο έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο, βλέποντας τον Ντε Γιόνγκ και τον Γκαρθία να τον σώζουν και να κρατάνε το μηδέν…

Και παρότι οι «μπλαουγκράνα» γλίτωσαν στο πρώτο μέρος, οι γηπεδούχοι πήραν νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο αυτό που έπρεπε να πάρουν στο πρώτο μέρος, με τον Ινίγκο Μαρτίνες να ανοίγει το σκορ και να δίνει κεφάλι στους Βάσκους στο 50ο λεπτό.

Μάλιστα, λίγα λεπτά αργότερα η ομάδα του Μαρθελίνο άγγιξε και το δεύτερο γκολ, ωστόσο ο Νέτο σταμάτησε τον Ινάκι λίγο πριν κάνει το τελείωμα. Ο Κούμαν έριξε στο παιχνίδι τους Ρομπέρτο και Ντεμίρ και οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να παίρνουν μέτρα στο γήπεδο, με τον Ντε Γιόνγκ να φτάνει μία ανάσα κοντά στο γκολ, σημαδεύοντας το δοκάρι!

Ωστόσο, στην αμέσως επόμενη φάση ο Ντεπάι κατάφερε να φέρει το ματς και πάλι στα ίσια. Ο Ρομπέρτο έκανε τη μεγάλη μπαλιά, ο Ολλανδός κάλυψε άψογα και με ένα απίθανο τελείωμα με το αριστερό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Μπιλμπάο και έγραψε το 1-1 στο 75ο λεπτό.

Στην τελευταία φάση της αναμέτρησης, ο Έρικ Γκαρθία αντίκρισε δίκαια την κόκκινη κάρτα για μαρκάρισμα λίγο έξω από την περιοχή πάνω στον Νίκο Γουίλιαμς ο οποίος ήταν σε θέση βολής απέναντι στον Νέτο.

ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Αγιρεθαμπάλα, Μπαλενθιάγα, Λέκουε, Μαρτίνεθ, Βιβιάν, Ντάνι Γκαρσία (81’ Θάραγα), Σανσέτ (66’ Βέσγα), Βενσεδόρ (66’ Ραούλ Γκαρσία), Μουνιαΐν (80’ Ν.Ουίλιαμς), Ουίλιαμς, Μπερενγκέρ (82’ Μορσίγιο)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Νέτο, Ντεστ (82’ Έμερσον), Πικέ (31’ Αραούχο), Γκαρθία, Άλμπα, Ντε Γιονγκ, Μπούσκετς, Πέδρι (62’ Σέρτζι Ρομπέρτο), Ντεπάι, Γκριεζμάν, Μπρέθγουεϊτ (62’ Ντεμίρ).