Γκολάρα ο Βέλλιος με ψαλίδι στο 2-2 του Ατρόμητου στην Λαμία

Η γκολάρα με ψαλίδι του Απόστολου Βέλλιου σφράγισε το ισόπαλο 2-2 της Λαμίας με τον Ατρόμητο και άφησε ικανοποιημένους όσους πήγαν σήμερα στο γήπεδο της Φθιώτιδας.

Ο φορ της ομάδας του Γιάννη Αναστασίου στο 79′ πήρε τη μπάλα από τον Νάτσο και σε δύο χρόνους έκανε τα εξής: Ένα κοντρόλ και αμέσως ψαλίδι που κατέληξε στα δίχτυα του Βελλίδη.

Η έμπνευση του Βέλλιου, παρότι νωρίς στο πρωτάθλημα της Super League, είναι από τώρα φαβορί για καλύτερο γκολ της χρονιάς.

Στο 81′ ο Βέλλιος σκόραρε εκ νέου, αλλά το τέρμα δεν μέτρησε σωστά καθώς ο σκόρερ όπως αποδείχθηκε και από το VAR ήταν οφσάιντ.

Oι δύο ομάδες έφεραν τη δεύτερη ισοπαλία τους στο πρωτάθλημα μετά το 1-1 με τον Παναθηναϊκό (η Λαμία) και με την ΑΕΛ (ο Ατρόμητος) στην πρεμιέρα.

Το α’ ημίχρονο δεν είχε ιδιαίτερο θέαμα, δύο γκολ που προήλθαν από στημένες φάσεις σημειώθηκαν και μόλις πέντε τελικές προσπάθειες (3-2).

Η Λαμία προηγήθηκε στο 11’ από φάουλ του Σάλιακα για το οποίο φέρει ευθύνη ο Θεοδωράκης ο οποίος όμως, τέσσερα λεπτά αργότερα, έδωσε την απάντηση του όταν απέκρουσε εντυπωσιακά σουτ του Αντέτζο. Ο ίδιος παίκτης στο 36’ είδε πάλι τον πορτιέρο του Ατρόμητου που έπαιξε στξη θέση του τραυματία Μέγερι, να του λέει «όχι» σε γυριστή κεφαλιά.

Η ομάδα του Περιστερίου από την πλευρά της, στο 35’ με κεφαλιά του Γούτα που έπιασε στον ύπνο, όλη την άμυνα της Λαμίας, ισοφάρισε σε 1-1 χωρίς να έχει απειλήσει μέχρι εκείνο το σημείο αλλά και μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, με εξαίρεση ένα φάουλ του Ούμπιδες στο 4’. Οι φιλοξενούμενοι ήταν φανερό ότι δεν μπορούσαν να βρουν τον διάδρομο προς την αντίπαλη εστία.

Σε γενικές γραμμές, οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο, ήταν καλύτεροι αλλά πλήρωσαν την αδυναμία τους στις στημένες φάσεις αν και δυσκόλεψαν τους φιλοξενούμενους.

Στο β’ ημίχρονο η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Ο Ατρόμητος έβγαλε περισσότερη ενέργεια στο παιχνίδι του, είχε περισσότερες ευκαιρίες για γκολ. Κόντρα στη ροή του αγώνα όμως, ήρθε το 2-1 για τους γηπεδούχους μετά το τραγικό λάθος του Ρισβάνη.

Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Βέλλιος που είχε περάσει αλλαγή στον αγώνα, με το γκολ της χρονιάς, σημείωσε το 2-2 και ένα λεπτό αργότερα παραλίγο να πετύχει τη μεγάλη ανατροπή αλλά σωστά το γκολ που σημείωσε έπειτα από σέντρα του Μανούσου, ακυρώθηκε ως οφσάιντ έπειτα και από τη χρήση του VAR.

ΛΑΜΙΑ (Σωτήρης Αντωνίου): Βελλίδης, Βύντρα, Πλιάτσικας, Αντέτζο, Σάλιακας, Βάντερσον, Δημούτσος, Μπεχαράνο, Βασιλόγιαννης (46′ Τουράμ), Ρόμανιτς (90’+3 Τσούκαλος), Καραμάνος (86′ Σκόνδρας).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Θεοδωράκης, Νάτσος, Γούτας, Ρισβάνης, Κατράνης, Χαρίσης, Μάντσον, Ούμπιντες (69’Ανδρούτσος), Ρόσα, Ενσικουλού (69′ Βέλλιος), Μανούσος.