Γλίτωσε με ήττα μόλις 1-0 από την Αϊντχόφεν ο ΠΑΟΚ

Γλίτωσε με ήττα μόλις 1-0 από την PSV Αϊντχόφεν ο ΠΑΟΚ στο πρώτο του φιλικό επί ολλανδικού εδάφους.

Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ ήταν κακός και βρήκε πατήματα μόνο όταν οι Ολλανδοί άρχισαν να κάνουν δοκιμές στην επανάληψη. Η Αϊντχόφεν βέβαια παίζει προκριματικά Champions League την επόμενη εβδομάδα και ήταν λογικό να είναι πιο έτοιμη. Δεν αγωνίστηκε ο Αμρ Ουάρντα, ύστερα από το πειθαρχικό του παράπτωμα στην προπόνηση.

Στο γήπεδο βρέθηκαν περίπου 15 χιλιάδες φίλαθλοι, στον πρώτο αγώνα της PSV μπροστά στο κοινό της ύστερα από την έναρξη της πανδημίας.

O Ραζβάν Λουτσέσκου παρέταξε αρχικά τον ΠΑΟΚ με σύστημα 4-2-3-1 και τον Ζίβκο Ζίβκοβιτς κάτω από τα δοκάρια. Στο δεξί άκρο της άμυνας ξεκίνησε ο Τέιλορ, ο οποίος πραγματοποίησε την πρώτη του συμμετοχή ως βασικός, με τον Περέιρα να τοποθετείται στην απέναντι πλευρά. Στο κέντρο της άμυνας ήταν οι Βαρέλα και Μιχαηλίδης. Δίδυμο στα χαφ άρχισαν οι Ελ Καντουρί και Εσίτι, με τους Αντρίγια Ζίβκοβιτς και Λάμπρου να βρίσκονται δεξιά και αριστερά. Πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Σφιντέρσκι κινούταν ο Καγκάβα.

Ο ΠΑΟΚ, με εξαίρεση ένα πεντάλεπτο στην αρχή, όχι μόνο δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα αλλά την προσέφερε συνεχώς στον αντίπαλο με άστοχες απομακρύνσεις.

Η ολλανδική ομάδα ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων αρκετά γρήγορα απειλώντας αρχικά στο 5′ και στο 7′ με τους Ραμάλιο και Μαντουέκε, αντίστοιχα. Στο 10′ ακυρώθηκε -σωστά- ως οφσάιντ τέρμα του Ζάχαβι, για να έρθει το 25′, όπου η PSV αύξησε κατακόρυφα την πίεσή της. Το διπλό -εντυπωσιακό- «στοπ» του Ζίβκοβιτς, ακολούθησε το σουτ εκτός περιοχής του Φαν Χίνκελ, το οποίο σταμάτησε στο δοκάρι. Με την ομάδα του Σμιντ να αξιοποιεί εν τέλει τις τελικές της, σκοράροντας με τον Μαντουέκε στο 26′. Ο πορτιέρο του ΠΑΟΚ μπλόκαρε αρχικά το σουτ του Φαν Χίνκελ, ωστόσο δεν είχε απάντηση και στον ανενόχλητο 19χρονο εξτρέμ, ο οποίος πήρε το «ριμπάουντ» στέλνοντας από κοντινή απόσταση την μπάλα στα δίχτυα.

Στα επόμενα λεπτά μέχρι και την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, ο ΠΑΟΚ κέρδισε μέτρα στο γήπεδο, χωρίς όμως να μπορέσει να το μετουσιώσει και σε κάποια αξιόλογη φάση.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Λουτσέκσου προχώρησε σε έντεκα αλλαγές, παρατάσσοντας τους Πασχαλάκη, Κρέσπο, Μιχάι, Ροντρίγκο, Λύρατζη, Σβαμπ, Νινούα, Βρακά, Τζόλη, Μουργκ και Ολιβέιρα, με τον τελευταίο να αγωνίζεται μέχρι το 78′, όταν και αντικαταστάθηκε από τον Κούτσια. Να σημειωθεί ότι όσο έπαιξε ο Πορτογάλος φορ είχε άχαρο ρόλο, καθώς δεν έπαιρνε βοήθειες στο δημιουργικό κομμάτι από τους συμπαίκτες του.

Ο νέος σχηματισμός αλλά και οι οδηγίες που έδωσε στο ημίχρονο είχαν ως αποτέλεσμα μια αρκετά πιο ισορροπημένη εικόνα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου 45λέπτου. Καλύτερες επιστροφές από τους Θεσσαλονικείς, λιγότερα λάθη και πρώτη καλή στιγμή με την «μπούκα» του Τζόλη από τα αριστερά στο 53′.

Η PSV φώναξε «παρούσα» με την κεφαλιά του Μάουρο Τζούνιορ από την «καρδιά» της αντίπαλης περιοχής στο 63′, αλλά και το κοντινό διαγώνιο σουτ του Ιχατάρεν στο 73′, το οποίο απέκρουσε καίρια ο Πασχαλάκης.

PSV Αϊντχόφεν (A’ ημίχρονο): Ντρόμελ, Ραμάλιο, Μουένε, Μποσκαλί, Μαξ, Φαν Χίνγκελ, Σανγκαρέ, Μαντουέκε, Φερτέσεν, Γκέτσε, Ζάχαβι.

PSV Αϊντχόφεν (B’ ημίχρονο): Ντρόμελ, Τέζε, Ομπίσπο, Βιέργκεβερ, Όπεγκαρντ, Πρέπερ, Σανγκαρέ (85′ Ρίγκο), Τόμας (83′ Σάμπο), Μάουρο Τζούνιορ, Φοφανά, Ιχατάρεν.

ΠΑΟΚ (A’ ημίχρονο): Ζ. Ζίβκοβιτς, Τέιλορ, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Περέιρα, Εσίτι, Ελ Καντουρί, Λάμπρου, Α. Ζίβκοβιτς, Καγκάβα, Σφιντέρσκι.

ΠΑΟΚ (B’ ημίχρονο): Πασχαλάκης, Λύρατζης, Κρέσπο, Μιχάι, Ροντρίγκο, Σβαμπ, Νινούα, Βρακάς, Τζόλης, Μουργκ, Ολιβέιρα (78′ Κούτσιας).