Γλίτωσε το έμφραγμα στο 94΄ η ΑΕΚ πέρασε 3-4 απ’ την Ριζούπολη

Πώς θα πάει στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό με τέτοια άμυνα η ΑΕΚ; Στη Ριζούπολη σήμερα η Ένωση νίκησε με την ψυχή στο στόμα τον Απόλλωνα Σμύρνης 3-4, καθώς αν και πέτυχε τρία γκολ στο ξεκίνημα και στο 92′ προηγήθηκε 2-4 τελικά σώθηκε στο 94’ από πέναλτι-ισοφάρισης του Απόλλωνα καθώς σωστά υποδείχθηκε οφσάιντ από το VAR!

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την AEK ήταν ο Καρίμ Ανσαριφάρντ, ο οποίος σημείωσε τα δύο απ’ τα τρία γκολ, ενώ από κοντά ήταν κι ο Μάριος Μιτάι που άρπαξε την ευκαιρία και έδωσε ισάριθμες ασίστ στον Ιρανό φορ.

Στα αξιοσήμειωτα, το εκπληκτικό δεύτερο γκολ της ΑΕΚ με απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Λιβάι Γκαρσία, αλλά κι οι κακές αμυντικές αντιδράσεις των “κιτρινόμαυρων” σε ακόμα ένα ματς.

Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Απόλλων Σμύρνης κέρδισε πέναλτι για χέρι του Παουλίνιο, αλλά μετά από εξέταση στο VAR, δόθηκε οφσάιντ στον Μουνιέ στην αρχή της φάσης.

Ο Μάσιμο Καρέρα θέλησε να επιβραβεύσει τον Μάριο Μιτάι για την καλή εικόνα που είχε στην αναμέτρηση με τη Λέστερ για το Europa League, διατηρώντας τον στην αρχική ενδεκάδα κι αφήνοντας στον πάγκο τον Εμάνουελ Ινσούα. Ο 17χρονος αριστερός μπακ όχι μόνο τον δικαίωσε για την επιλογή του, αλλά προσέφερε δύο ασίστ στον Καρίμ Ανσαριφάρντ στο πρώτο μέρος του αγώνα με τον Απόλλωνα. Πρώτα στο 6ο λεπτό όταν δέχθηκε την πάσα του Μάρκο Λιβάγια και έκανε το γύρισμα στο ύψος της μικρής περιοχής, με τον Ιρανό να κάνει την προβολή για το 0-1. Και στη συνέχεια στο 25ο λεπτό, με τον Ανσαριφάρντ να κεραυνοβολεί τον Βέλχουρστ με ένα εξαιρετικό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή. Ο 30χρονος επιθετικός έδειξε σε ακόμα μία αναμέτρηση πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και δεν αφήνει ανεκμετάλλευτες τις ευκαιρίες που του δίνονται.

Στο μεσοδιάστημα, ο ιδιαίτερα δραστήριος Λιβάι Γκαρσία είχε δώσει εκ νέου προβάδισμα με 2-1 στην ΑΕΚ, με απευθείας εκτέλεση κόρνερ στο 19′, “απαντώντας” στην ισοφάριση του Μαρκ Φερνάντεθ στο 8ο λεπτό.

O εξτρέμ από το Τρίνινταντ και Τομπάγκο ήταν εκ των πρωταγωνιστών του πρώτου μέρους για την Ένωση, έχοντας άλλη μία καλή στιγμή πριν από την επίτευξη του δεύτερου γκολ. Γενικότερα, μεσοεπιθετικά η ΑΕΚ έδειξε εξαιρετική παρουσία, αλλά στην άμυνα έχασε τη μπάλα.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, ο Μουαμέρ Τάνκοβιτς πέρασε στη θέση του Γκαρσία, ο οποίος επέστρεψε ύστερα από δίμηνο στη δράση και δεν ήταν απόλυτα έτοιμος να βγάλει δεύτερο σερί παιχνίδι ως βασικός (έπαιξε και με τη Λέστερ). Η Ένωση προσπάθησε να διαχειριστεί το υπέρ της προβάδισμα, ενώ ο Απόλλων, πέρα από ένα μακρινό σουτ του Κολ, δεν έδειχνε ικανός να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Τσιντώτα.

Αντίθετα, η ΑΕΚ είχε δύο πολύ καλές στιγμές με τους Ανσαριφάρντ στο 53′ και Μάνταλο στο 65′, αλλά δίχως να έρθει το τέταρτο γκολ. Αποτέλεσμα, ένα λεπτό αργότερα ο Απόλλων να “πληγώσει” στους φιλοξενούμενους ξανά με κεφαλιά, αυτή τη φορά του Τσαμπούρη, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Κολ. Η Ένωση σε ακόμα μία αναμέτρηση αντιμετώπισε πρόβλημα στον αέρα, το οποίο και… πλήρωσε με γκολ.

Ο Απόλλων πίεσε για την ισοφάριση, αλλά η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε ένα κενό στην άμυνα και μία κακή αντίδραση του Κολ και έφτασε σε τέταρτο γκολ με τον Ολιβέιρα στο 88′, ο οποίος σκόραρε για δεύτερο σερί παιχνίδι μετά τον Παναθηναϊκό. Κι ενώ όλα έδειχναν πως η Ένωση θα πάρει… άνετα το “τρίποντο”, στις καθυστερήσεις το ματς απέκτησε άγρια ομορφιά.

Στο τέταρτο λεπτό του έξτρα χρόνου ο Μπαξεβανίδης μείωσε σε 4-3 με κεφαλιά, ενώ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Παουλίνιο έκανε χέρι μέσα στη μεγάλη περιοχή σε προσπάθεια του Τσιλούλη. Ωστόσο, ύστερα από εξέταση του VAR, ο Γκορτσίλας πήρε πίσω την απόφασή του, καθώς είχε προηγηθεί οφσάιντ του Μουνιέ στην αρχή της φάσης.

Απόλλων Σμύρνης (Γ. Παράσχος, 4-5-1): Βέρχουλστ, Μπαξεβανίδης, Ντομίνγκες, Λισγάρας, Τσαμπούρης (70’ Μπρούσιτς), Κιτοκό (70’ Ντάουντα), Σλίβκα, Χουχούμης (46’ Τσιλούλης), Κολ, Φερνάντεθ (80’ Μουνιέ), Ιωαννίδης (90’ Καραγκούνης)

ΑΕΚ (Μ. Καρέρα, 4-2-3-1): Τσιντώτας, Παουλίνιο, Χνιντ, Σβάρνας, Μιτάι (81’ Ινσούα), Σιμόες (68’ Γαλανόπουλος), Σάκχοφ, Γκαρσία (46’ Τάνκοβιτς), Μάνταλος (68’ Κρίστισιτς), Λιβάγια, Ανσαριφάρντ (68’ Ολιβέιρα)