Γράφει ιστορία ο Ολυμπιακός στο Μιλάνο

Ο Ολυμπιακός βρίσκεται στο Μιλάνο για το ματς με την Αρμάνι, ως μόνος πρώτος στον βαθμολογικό πίνακα της Euroleague.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα πέρασαν νικηφόρα και από την έδρα της Βαλένθια, για την 25η αγωνιστική, κάνοντας το τέσσερα στα τέσσερα επί ισπανικού εδάφους την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο.

Τώρα θα μεταβούν στην Ιταλία, για ν’ αντιμετωπίσουν την ομάδα του Έτορε Μεσίνα. Αν και η Αρμάνι ανήκει στις «απογοητευμένες» της σεζόν, με 9 νίκες – 15 ήττες, προέρχεται από νικηφόρο σερί 3-0 στο Mediolanum Forum.

Συγκεκριμένα, η Αρμάνι νίκησε την Μπασκόνια (89-83) για την 22η αγωνιστική, τον Ερυθρό Αστέρα (74-68) για την 23η, ο αγώνας της με τη Φενέρ στην Πόλη για την 24η έχει αναβληθεί, ενώ κατά την 25η επικράτησε του Παναθηναϊκού με 78-76. Όπως φαίνεται και από τα σκορ, οι Ιταλοί πέτυχαν αυτές τις τρεις διαδοχικές νίκες χάρη στην πιεστική άμυνα, αλλά αυτή τη φορά, απέναντί τους θα βρουν την καλύτερη επίθεση της διοργάνωσης, με 85,6 πόντους μ.ο. ανά αγώνα.

Ο Σάσα Βεζένκοφ αποτελεί εγγύηση για τον Ολυμπιακό κι ενώ αναδείχτηκε πολυτιμότερος παίκτης για τον Φεβρουάριο στη Euroleague, δεύτερο βραβείο MVP για έναν μήνα την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο για τον Βούλγαρο διεθνή φόργουορντ.

Το κίνητρο να διευρύνει το ρεκόρ του σε 8 σερί νίκες (αν τα καταφέρει θα είναι και 10η στα τελευταία 12 παιχνίδια) είναι υψηλό για τους παίκτες του Μπαρτζώκα που αναμένεται να τα δώσουν όλα για να δυσαρεστήσουν τον πρώην «ερυθρόλευκο» Κάιλ Χάινς και τους συμπαίκτες του.