Γύρισε χαμένο παιχνίδι ο Ιωνικός στο Αγρίνιο

Η ψυχή των παικτ΄ών του Ιωνικού μίλησε στο τέλος της αναμέτρησης με τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο.

Ο Παναιτωλικός κρατούσε τη δεύτερη συνεχή νίκη στο πρωτάθλημα (μετά το «διπλό» στον Βόλο την περασμένη εβδομάδα) έως το 90ό λεπτό , αλλά στο σημείο εκείνο ο Βαφέας ισοφάρισε στο τελικό 2-2  κι ενώ η ομάδα του έπαιζε με 10 παίκτες από το 75΄, λόγω αποβολής του Ρομαό.

Παρά το αρκετό νερό που είχε μαζέψει ο αγωνιστικός χώρος το θέαμα ήταν καλό στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να παίζουν επιθετικά κυνηγώντας το γκολ.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν σε κομβικό σημείο (44΄  )  όταν ο διαιτητής Τσακαλίδης καταλόγισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ρομαό επί του Κορνέλιους, το οποίο αμφισβήτησαν οι φιλοξενούμενοι αλλά η απόφαση δεν άλλαξε και ο Μεντόσα άνοιξε το σκορ, ενώ φάνηκε ότι κλείδωσαν τη νίκη στα μισά του δευτέρου μέρους όταν έκαναν το 2-0 (68΄  ) με τον Ντουάρτε.

Στο ποδόσφαιρο όμως, ποτέ μην λες ποτέ…

Ο Ιωνικός πάτησε γκάζι και μείωσε με τον Ντάλσιο (71΄  ) και παρότι λίγο αργότερα (75΄  ) έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ρομαό κατάφερε να φύγει από το Αγρίνιο με την ισοπαλία (90΄ ) με την χρυσή αλλαγή του Δημήτρη Σπανού, τον Βαφέα που είχε μπει στο παιχνίδι πριν από μερικά…δευτερόλεπτα!!!

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Μελίσσας, Αποστολάκης, Αντούνες, Βργκοτς, Κορνέλιους, Χουχούμης, Ντουάρτε (83΄ Λούι), Μεντόσα (60΄ Μπαρμπόσα), Μόρσεϊ (88΄ Τσιγγάρας), Φλόρες, Καρέλης (60΄ Βέργος).

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας, Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Σάντσες (89΄ Καμπράλ), Βαλεριάνος, Κάνιας, Ντάλσιο, Κιάκος (61΄ Μάναλης), Άοσμαν (90΄+3 Γκοτσούλιας), Λένις (89΄ Βαφέας).