H AEK Λάρνακας πέρασε και από τη Λευκωσία 2-0 τον Ολυμπιακό

Η ΑΕΚ Λάρνακας του Χοσέ Λουίς Όλτρα πέρασε και από τη Λευκωσία επικρατώντας 2-0 του Ολυμπιακού και εδραιώθηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, στο +4 από τον δεύτερο ΑΠΟΕΛ (που έχει ματς λιγότερο).
Παράλληλα, κράτησε τους γηπεδούχους πολύ χαμηλά στη βαθμολογία και μόλις στο +2 από την τελευταία θέση.
Στο 15ο λεπτό η ΑΕΚ Λάρνακας άνοιξε το σκορ όταν ο Ροσάλες έκανε την σέντρα από δεξιά και ο Φαράζ με ανάποδο ψαλίδι νίκησε τον Μολ για το 1-0. Ο Ολυμπιακός στην συνέχεια πήρε μέτρα στο γήπεδο και άρχιζε να απειλεί. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με φόρα στο δεύτερο ημίχρονο και στο 63ο λεπτό η Ένωση έκανε το 2-0. ο Γκιουρτσο από αριστερά, ελίχθηκε ωραία και έκανε το παράλληλο γύρισμα, η μπάλα κόντραρε και στρώθηκε στον Πέρε Πονς που από κοντά πλάσαρε εύστοχα.
Η ΑΕΚ στην συνέχεια απειλούσε έχοντας μάλιστα και στο 73’ δοκάρι. Ο Μολ έκανε την σέντρα από δεξιά, ο Ρομό πήρε την κεφαλιά από τη μικρή περιοχή με την μπάλα ωστόσο να σταματάει στο δοκάρι του Μολ!