H Φέγενορντ, διέλυσε με 7-1 τη Σαχτάρ Ντόνετσκ

H Φέγενορντ, διέλυσε με 7-1 τη Σαχτάρ Ντόνετσκ και προκρίθηκε πανηγυρικά στα προημιτελικά του Europa League!

Οι Ολλανδοί έκαναν φύλλο και φτερό τους Ουκρανούς και σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου αγώνα, έφυγαν για την οκτάδα. Ο Χιμένες στο 9ο λεπτό άνοιξε το σκορ, με τον Κοκτσού να σκοράρει δις σε διάστημα ενός τετάρτου για το 3-0 στο 38′, που έμεινε ως το φινάλε του ημιχρόνου. Η Φέγενορντ συνέχισε με το πόδι στο γκάζι, πετυχαίνοντας άλλα τέσσερα γκολ! Ο Ιντρίσι σκόραρε δις και αυτός (49, 60′) για να μεγαλώσει τον δείκτη του σκορ, με τον Γιάχανμπαχς στο 64′ να γράφει το 6-0. Το σκορ… ξεχείλωσε και άλλο αφού δύο λεπτά αργότερα ο Ντιαλό έκανε το 7-0. Η Σαχτάρ πέτυχε το γκολ της τιμής στο 87ο λεπτό με τον Κέλσι να μειώνει απλώς στο τελικό 7-1.

Αγχωτική πρόκριση για τη Σεβίλλη, η οποία ηττήθηκε με σκορ 1-0 στην Τουρκία από τη Φενέρμπαχτσε αλλά προκρίθηκε χάρη στη νίκη της με 2-0 στο πρώτο ματς στην Ανδαλουσία.

Ο Βαλένσια άνοιξε το σκορ στο 41ο λεπτό με πέναλτι για τη Φενέρ η οποία είχε τον απόλυτο έλεγχο, έφτιαξε δέκα τελικές αλλά οι παίκτες της ήταν τρομερά άστοχοι και δεν κατάφεραν να στείλουν τουλάχιστον στην παράταση το ματς, με τη Σεβίλλη να παίζει φουλ άμυνα και να κρατάει με νύχια και με δόντια την πρόκριση.

Άνετα στην επόμενη φάση προκρίθηκαν οι Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Γιουβέντους, ντουμπλάροντας τις νίκες τους κόντρα σε Μπέτις (0-1) και Φράιμπουργκ (0-2).

Στην Ανδαλουσία, η Μπέτις μπήκε δυνατά και έψαχνε διαρκώς ένα γρήγορο γκολ που θα της αύξανε τις πιθανότητες ανατροπής της ήττας με 4-1 στο πρώτο ματς, με τη μεγαλύτερη ευκαιρία όλων να έρχεται στο 11′ με το δοκάρι του Χοακίν. Το παιχνίδι είχε τρελό ρυθμό, η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω και η μία φάση διαδεχόταν την άλλη και τελικά το γκολ ήρθε από πλευράς φιλοξενούμενων με τον Ράσφορντ να σκοράρει με οβίδα για το 1-0 που παρέμεινε ως το τέλος. Ήταν το 27ο γκολ του Άγγλου φορ στη φετινή σεζόν, ενώ ταυτόχρονα ανέβηκε στην πρώτη θέση των σκόρερς του Europa League στη χρονιά που τρέχουμε.

Στη Γερμανία, η Γιουβέντους επικράτησε 2-0 της Φράιμπουργκ, σκορ με το οποίο είχε νικήσει και στο πρώτο παιχνίδι και έφυγε για τα προημιτελικά. Ο Βλάχοβιτς άνοιξε το σκορ αλλά το τέρμα του δεν μέτρησε και… ξενέρωσε, αλλά ο Σέρβος πήρε το αίμα του πίσω στο φινάλε του πρώτου μέρους γράφοντας το 1-0 με πέναλτι. Μια παράβαση που μάλιστα οδήγησε στην αποβολή του Γκίλντε, υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους να παίξουν ως το φινάλε με παίκτη λιγότερο και να γνωρίσουν δεύτερη ήττα σε ισάριθμα ματς, αποχαιρετώντας τη διοργάνωση. Μάλιστα, στο 90’+5′ ο Κιέζα έβαλε το κερασάκι στην τούρτα για το τελικό 2-0.