H Λάρισα εύκολα 4-0 τον Απόλλωνα Πόντου (video)

Σε ρυθμό ρελαντί η Λάρισα ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο του Απόλλωνα Πόντου(0-4) και προκρίθηκε πανηγυρικά στην επόμενη φάση του κυπέλλου.

Το 0-1 ήρθε στο 31′ με αυτογκόλ όταν ο Χοτζάλι έκανε τη σέντρα με τον Κύρκου να προσπαθεί να διώξει και τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα της ομάδας του. Το 0-2, που ουσιαστικά υπήρξε και το «κλείδωμα» της νίκης-πρόκρισης της Λάρισας ήρθε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου όταν ο Πίτι δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα αλλά ο Λεοζίνιο με ένα σουτ από κοντά διπλασίασε τα τέρματά του για την ΑΕΛ.

Στο 63΄ η Λάρισα θα μπορούσε να είχε βάλει κι άλλο γκολ όταν και κέρδισε πέναλτι αλλά ο Κούνιτς που ανέλαβε την εκτέλεση έστειλε τη μπάλα άουτ. Τα γκολ φυσικά ήρθαν λίγο αργότερα.

Συγκεκριμένα, στο 69΄ ο Ζίζιτς έκανε το 0-3 ενώ δυο λεπτά αργότερα, ο Νούσιος από κοντά και έπειτα από απίστευτο ομαδικό συνδυασμό διαμόρφωσε το 0-4.

Απόλλων Πόντου: Πολίτης, Δαλιανόπουλος, Σπόλιαριτς, Δημητριάδης, Τσουμάνης, Κυβελίδης, Θεολόγου, Αμαραντίδης, Κύρκου, Δαμουλάκης, Καλαϊτζίδης.

ΑΕΛ: Κρίστινσον, Τριποτσέρης, Μπάλλας (83′ Χαλάτσης), Κούνιτς, Πίτι, Ζίζιτς (73′ Mπάμης ), Λεοζίνιο, Καρανίκας, Γρομητσάρης, Σαχίτι (22′ Νούσιος), Χοτζάλι.