H Λίβερπουλ 2-0 την Τσέλσι ξανά στην κορυφή

Με νωπές τις μνήμες του 2014 όταν ο Τζέραρντ γλίστρησε σε ματς με την Τσέλσι και είχε χαρίσει το πρωτάθλημα στη Σίτι, η Λίβερπουλ μπήκε αποφασισμένη στο μεγάλο ματς στο «Άνφιλντ», δεν έχασε τον στόχο και με επιβλητική εμφάνιση «καθάρισε» την ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι με 2-0, πάτησε ξανά κορυφή (με ματς περισσότερο) και δείχνει ότι θα παλέψει ως το τέλος για να επιστρέψει στον θρόνο της Premier League.

Πρωταγωνιστές οι Αφρικανοί των «κόκκινων», Μανέ και Σαλάχ, που χάρισαν τη νίκη στην ομάδα τους, με τον Αιγύπτιο επιθετικό να πετυχαίνει μάλιστα ένα γκολ… ποίημα εκτελώντας με το αριστερό στο 53’ τον Κέπα.

Η ομάδα του Κλοπ μπήκε από νωρίς με στόχο να επιβάλει τον ρυθμό της και το πέτυχε. Μόλις στο 6ο λεπτό ο Σαλάχ απείλησε για πρώτη φορά στο παιχνίδι με το μονοκόμματο του Αιγύπτιου μετά από σέντρα του Μανέ να σταματάει στον Κέπα.

Η πίεση της Λίβερπουλ συνεχίστηκε με τον Σαλάχ στο 14’ να ζητάει σωστά πέναλτι για μαρκάρισμα του Νταβίντ Λουίζ, το οποίο πάντως δεν δόθηκε, ξεσηκώνοντας το «Άνφιλντ».

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Μερσεϊσάιντ εκτός από τον έλεγχο του παιχνιδιού είχε και τα τελειώματα. Στο 51ο λεπτό, ο Χέντερσον έβγαλε με παράλληλη μπαλιά τον Μανέ φάτσα και ο Σενεγαλέζος με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Πριν προλάβει η ομάδα του Σάρι να συνέλθει, ήρθε ο Σαλάχ και την εκτέλεσε μια και καλή. Ο Αιγύπτιος έπιασε μια αδιανόητη βολίδα με το αριστερό έξω από την περιοχή στο 53’, έστειλε αδιάβαστο τον Κέπα και διαμόρφωσε το τελικό 2-0 για την ομάδα του Κλοπ που πάτησε ξανά κορυφή στην Πρέμιερ Λιγκ.