H Βιγιαρεάλ ξέρανε στο 88΄ την Μπάγερν στο Μόναχο 1-1

Τεράστια πρόκριση πήρα η Βιγιαρεάλ του Ουνάι Έμερι. Το «κίτρινο υποβρύχιο» άντεξε το σφυροκόπημα στο Μόναχο και ισοφάρισε στο τέλος σε 1-1 την Μπάγερν, αφήνοντάς την εκτός ημιτελικών Champions League με συνολικό σκορ 2-1.

Χρυσή αλλαγή για τους Ισπανούς ο Τσουκβέζε, που μπήκε αλλαγή και ισοφάρισε στο 88’, με την ισπανική ομάδα να περιμένει να μάθει αν θα παίξει στους «4» με Λίβερπουλ ή Μπενφίκα.

Η Μπάγερν από τα πρώτα λεπτά πήρε την πρωτοβουλία, αλλά ευκαιρίες δεν δημιουργούσε. Ένα γύρισμα του Σανέ στο 11’ σταμάτησε στα πόδια του Ρούλι, ενώ η κεφαλιά του Μουσιάλα στο 29ο λεπτό κατέληξε στην αγκαλιά του Αργεντίνου τερματοφύλακα, στην πρώτη αξιόλογη φάση της Μπάγερν.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε δίχως τέρματα, με τη Βιγιαρεάλ να διατηρεί το μηδέν δίχως πολύ άγχος.

Στο δεύτερο μέρος τα πράγματα άλλαξαν. Οι Γερμανοί μπήκαν δυνατά και ήταν αρκετά πιο αποτελεσματικοί, με τον Ουπαμεκανό να στέλνει την μπάλα άουτ από πλεονεκτική θέση στο 50’.

Δύο λεπτά αργότερα όμως, ο Λεβαντόφσκι ήταν εύστοχος και με συρτό σουτ μετά από λάθος στην ισπανική άμυνα έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι και στο βάθος της εστίας του «κίτρινου υποβρυχίου».

Η εξέλιξη αυτή επέτρεψε στους παίκτες της Μπάγερν να ανεβάσουν στροφές, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι έμοιαζαν… χαμένοι στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Ερναντέζ απείλησε εις διπλούν με σουτ στο 63’ (μπλόκαρε ο Ρούλι) και στο 64’ (άουτ), ενώ ο Μίλερ έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 2-0 με κεφαλιά στο 71ο λεπτό.

Άουτ πέρασε και το σουτ του Κομάν στο 76’, με την είσοδο του Τζουκβέζε στο 84’ να κρίνει τελικά το ματς. Κι αυτό γιατί μετά από ένα τετράλεπτο, ο Νιγηριανός νίκησε τον Νόιερ από κοντά μετά από υπέροχη μπαλιά του Μορένο, κάνοντας το 1-1 και αποκλείοντας την Μπάγερν μέσα στο σπίτι της!

Μπάγερν Μονάχου (Γ. Νάγκελσμαν): Νόιερ, Παβάρ, Ουπαμεκανό, Ερναντέζ (87’ Ντέιβις), Κίμιχ, Γκορέτσκα, Σανέ, Κομάν, Μουσιάλα (82’ Γκνάμπρι), Μίλερ (90’ Τσούπο-Μότινγκ), Λεβαντόφσκι.

Βιγιαρεάλ (Ου. Έμερι): Ρούλι, Φόιτ, Αλμπιόλ, Τόρες, Εστουπινιάν, Παρέχο (90+3’ Οριέ), Καπού, Κοκλέν (84’ Τσουκβέζε), Μορένο, Ντανζούμα (84’ Πεδράθα), Λο Σέλσο.