Η ΑΕΚ «χόρεψε τάνγκο» τη Λαμία

ΑΕΚ - ΛΑΜΙΑ 2-0

Με λάτιν ρυθμούς επέστρεψε στις νίκες η ΑΕΚ. Στην αναμέτρηση που «έριξε την αυλαία» στο… πρώτο ημίχρονο της 13ης αγωνιστικής για τη Super League, οι «κιτρινόμαυροι» νίκησαν τη Λαμία με 2-0. Η ομάδα από τη Φθιώτιδα, προσπάθησε να προβληματίσει τη γηπεδούχο αλλά δεν το κατάφερε. Και πρέπει να αισθάνεται τυχερή με το σκορ, αφού δύο φορές τα δοκάρια (58′, 90′) λειτούργησαν αποτρεπτικά για την Ένωση και περισσότερες οι παίκτες της που «κλώτσησαν» αρκετές ευκαιρίες να το διευρύνουν.

Στο ΟΑΚΑ, μπορεί οι φίλαθλοι να ήταν λίγοι, αλλά η ατμόσφαιρα «ζεστάθηκε νωρίς». Χάρη στον Εζεκιέλ Πόνσε. Ο Αργεντινός, μετά από σέντρα του Μάνταλου, «άνοιξε» το σκορ στο 13ο λεπτό και επέτρεψε στην ομάδα του να αντιμετωπίσει τη συνέχεια με πολύ λιγότερο άγχος. Το οποίο μεταφέρθηκε στην απέναντι πλευρά.

Μεγάλα κέφια είχε και ο (συμπατριώτης του) Λούκας Μπογέ. Οι Αργεντίνοι πρωτοστάτησαν -και οι περισσότεροι από τους συμπαίκτες τους ακολούθησαν- στο… τάνγκο που χόρεψαν κατά διαστήματα οι «κιτρινόμαυροι». Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό που τους επέβαλλαν οι γηπεδούχοι. Ήταν από αναιμικοί ως ανύπαρκτοι δημιουργικά και με πολλά προβλήματα στην ανασταλτική λειτουργία. Με το… καλησπέρα του δευτέρου ημιχρόνου (47′) έγινε το 2-0 με αυτογκόλ του Αναστασιάδη και -ουσιαστικά- το υπόλοιπο της αναμέτρησης, μετατράπηκε σε τυπική διαδικασία.

ΑΕΚ (Μ. Ουζουνίδης): Τσιντώτας, Χουλτ, Τσιγκρίνσκι, Οικονόμου, Γκάλο, Άλεφ (56΄ Μοράν), Γαλανόπουλος (83΄ Τσόσιτς), Κλωναρίδης, Μπογέ, Μάνταλος (71΄ Αλμπάνης), Πόνσε.

Λαμία (Μ. Χάβος): Σαράνοφ, Βασιλαντωνόπουλος, Αντέτζο, Πλιάτσικας (18΄ Αναστασιάδης), Ασίγκμπα (Παπαργυρίου 73΄), Σκόνδρας, Μπλάζιτς, Καραμάνος, Μπερτόλιο, Επστάιν, Μπαράλες (54΄ Ρόμανιτς).

Ουζουνίδης: «Να γίνουμε πιο αποφασιστικοί και αποτελεσματικοί στο γκολ»

Χάβος: «Το χειρότερό μας παιχνίδι από όταν ανέλαβα»