Η ΑΕΚ δεν είχε Φωτιά και γνώρισε την ήττα 1-2 απ’ τον Παναιτωλικό

H AEK δεν είχε Φωτιά και γνώρισε εντός έδρας ήττα 1-2 απ’ τον Παναιτωλικό στο ΟΑΚΑ. Η Ένωση αν και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με γκολ του Ανσαριφάρντ σε ένα κρίσιμο χρονικό σημείο πριν το τέλος του πρώτου μέρους (44′) δεν βρήκε το δεύτερο τέρμα για να τελειώσει το ματς και τα «καναρίνια» την τιμώρησαν.

Στο 78′ ο Καρέλης και στο 84′ ο Μεντόσα έκαναν την επική ανατροπή και ο Παναιτωλικός έφυγε με σπουδαία νίκη που τον απομακρύνει για τα καλά από την ουρά.

Η ΑΕΚ όχι μόνο δεν μείωσε από την κορυφή, αλλά έπεσε και από τη 2η θέση, όπου με τη σφραγίδα Φωτιά βρέθηκε ο ΠΑΟΚ.

Η ΑΕΚ σε όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους έβγαζε την ένταση που απαιτεί ο Γιαννίκης από τους παίκτες του, είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, ωστόσο αυτό που της έλειπε ήταν η σωστή τελική ενέργεια. Είναι χαρακτηριστικό ότι η πρώτη υποψία φάσης για την ΑΕΚ ήρθε στο 25′ με σουτ του Μάνταλου που πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Η Ένωση αφού δεν δημιουργούσε καλές στιγμές σε κανονική ροή παιχνιδιού πίεσε από στατικές φάσεις με διαδοχικές εκτελέσεις κόρνερ, αλλά ο Μελίσσας ήταν σε ετοιμότητα μπλοκάροντας την κεφαλιά του Τζαβέλλα στο 32′. Παρά το γεγονός ότι οι κιτρινόμαυροι είχαν τα ηνία του ματς, ο Παναιτωλικός στεκόταν καλά και δεν επέτρεπε στην ΑΕΚ να απειλήσει από τον άξονα με τον Φλόρες να κάνει ένα καλό ματς στον χώρο της μεσαίας γραμμής και την Ένωση να προσπαθεί από τα πλάγια.

Η πρώτη πραγματικά καλή στιγμή για την ΑΕΚ στο πρώτο μέρος ήρθε στο 37′ με τον Μάνταλο να πασάρει στον Ανσαριφάρντ, αλλά το σουτ του τελευταίου απέκρουσε ο Μελίσσας. Η ΑΕΚ «χτύπησε» λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους. Στο 44′ ο Ανσαριφάρντ έφυγε στην κόντρα από μπροστινή μπαλιά του Μάνταλου, έβαλε πλάτη τον Βργκοτς, μπήκε στην περιοχή, έκανε και την ντρίμπλα στον Κροάτη στόπερ και πλάσαρε όμορφα για το 1-0.

Στην επανάληψη η Ένωση μπήκε δυναμικά με σκοπό να βρει ένα γρήγορο δεύτερο γκολ και είχε δύο πολύ μεγάλες στιγμές μέσα σε δύο λεπτά. Αρχικά στο 48′ η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τζαβέλλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ανσαριφάρντ πάσαρε στον Λιβάι Γκαρσία, ο οποίος σούταρε, αλλά ο Μελίσσας με μεγάλη επέμβαση κράτησε το 1-0. Οι κιτρινόμαυροι από ένα σημείο και έπειτα δεν είχαν την ίδια ένταση στο παιχνίδι τους, ωστόσο δεν απειλούνταν σχεδόν καθόλου από τον Παναιτωλικό. Το εύθραυστο 1-0 όμως όσο παρέμενε κράταγε μέσα στο παιχνίδι τα «καναρίνια», με τον Αναστασίου να φρεσκάρει μεταξύ 64′ και 69′ την ενδεκάδα του βάζοντας Μάρτενσον, Καρέλη και Μόρσεϊ, ενώ από την πλευρά του ο Γιαννίκης σε εκείνο το χρονικό σημείο αντικατέστησε τον Λιβάι Γκαρσία με τον Τσούμπερ.

Ο Ελβετός εξτρέμ στο 77′ με μια προσωπική ενέργεια και σουτ ανάγκασε τον Μελίσσα σε μια καθοριστική απόκρουση και από τη στιγμή που η ΑΕΚ δεν τελείωνε το ματς τιμωρήθηκε στο αμέσως επόμενο λεπτό (78′). Ο Ντουάρτε μάρκαρε τον Μάνταλο, ο Μεντόσα πήρε την μπάλα πέταξε μπροστά για τον Καρέλη ο οποίος έφυγε απέναντι από τον Τσιντώτα πλασάροντας για το 1-1! Ο Γιαννίκης προχώρησε γρήγορα σε αλλαγές με τον Ρότα αντί του Σβάρνα και τον Σάκχοφ αντί του Λε Ταλέκ και την Ένωση να ψάχνει πλέον… απεγνωσμένα το δεύτερο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο Παναιτωλικός όμως στο 84′ σόκαρε την ΑΕΚ. Με μια σουτάρα ο Μεντόσα έξω από την περιοχή έδωσε καμπύλη στην μπάλα και την έστειλε στο παραθυράκι του Τσιντώτα για το 1-2! Γέβτιτς και Κοσίδης μπήκαν στο ματς στα τελευταία λεπτά, αλλά ήταν πλέον πολύ αργά για να σωθεί το οτιδήποτε για την ΑΕΚ με τον Παναιτωλικό να φεύγει με ένα σπουδαίο τρίποντο από την Αθήνα.

Η ΑΕΚ διαμαρτυρήθηκε για τον Γκάμαρη, φωνάζοντας για κόκκινη σε πάτημα του Μάρτενσον με τις τάπες στον Άμραμπατ στο δεύτερο μέρος, λίγο πριν την ισοφάριση του Παναιτωλικού.

ΑΕΚ (Αργύρης Γιαννίκης): Τσιντώτας, Μοχαμαντί, Τζαβέλλας, Βράνιες, Σβάρνας (80′ Ρότα), Σιμόες (88′ Κοσίδης), Λε Ταλέκ (80′ Σάκχοφ), Μάνταλος, Λιβάι Γκαρσία (65′ Τσούμπερ), Άμραμπατ (88′ Γέβτιτς), Ανσαριφάρντ

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Μελίσσας, Χουχούμης, Κορνέλιους, Βργκοτς, Λούι, Φλόρες, Αντούνες (64′ Μάρτενσον), Μεντόσα (85′ Τσιγγάρας), Ντουάρτε (85′ Μαλής), Μπαρμπόσα (69′ Μόρσεϊ), Βέργος (69′ Καρέλης)