Η ΑΕΚ έχασε από τον Κολοσσό στη Ρόδο 73-67

Η ΑΕΚ του Ηλία Καντζούρη γνώρισε ήττα-σοκ από τον καταπληκτικό Κολοσσό Ρόδου με 73-67, πέφτοντας στο 5-2 στην Basket League. Οι Ροδίτες του Ηλία Παπαθεοδώρου, από την άλλη, πέτυχαν τη σπουδαιότερή τους νίκη της χρονιάς, ανέβηκαν στο 3-4.

Η ΑΕΚ φάνηκε από την αρχή πως δε θα είχε εύκολο βράδυ στα Δωδεκάνησα, καθώς ο Κολοσσός ήταν πολύ διαβασμένος αμυντικά, βγάζοντας τα μεγαλύτερα ατού της εκτός παιχνιδιού. Όταν στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου βρήκε ρυθμό και επιθετικά, κατάφερε να ελέγξει τον αγώνα και να πανηγυρίσει τη σπουδαία νίκη.

Κορυφαίος του ματς ήταν ο και πάλι «μυθικός» Τι Τζέι Σταρκς. Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν ασταμάτητος, και φόρτωσε τα καλάθια της ΑΕΚ με 25 πόντους! Η ΑΕΚ πληγώθηκε πολύ πάντως κι από έναν πρώην, τον Χάρη Γιαννόπουλο. Ο Έλληνας πρώην φόργουορντ της «Ένωσης» πέτυχε νταμπλ-νταμπλ με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ η άνοδος της απόδοσής του στο δεύτερο ημίχρονο ήταν βασικός παράγων της νίκης του Κολοσσού.

Από την ομάδα του Καντζούρη, όλοι κινήθηκαν σε χαμηλά επίπεδα, με τον Γιάνις Στρέλνιεκς να έχει 12 και τον Τιμ Φρέιζιερ να «ξυπνάει» στην τέταρτη περίοδο, ολοκληρώνοντας το ματς με 15 πόντους, που πάντως δεν έφτασαν.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 33-33, 49-48, 73-67